Fener bate tot acasă!

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manşa tur

Sport 22 Februarie 2008 / 00:00 578 accesări

Încă o victimă de lux pentru campioana Turciei, în această ediţie a Ligii Campionilor. După Inter, PSV Eindhoven şi ŢSKA Moscova a venit şi rîndul Sevillei să părăsească învinsă arena “Sükrü Saraçoglu”! Deşi au revenit de două ori, egalînd la 1 şi la 2, spaniolii n-au mai putut egala şi după golul lui Şentürk venit în finalul meciului. Dar pentru retur misiunea spaniolilor este ceva mai lejeră, fiindu-le de ajuns o victorie cu 1-0 sau 2-1 pentru a accede în sferturi. Şi cealaltă echipă spaniolă care a jucat miercuri a fost condusă de două ori, dar revenirea catalanilor a fost mult mai eficientă, ei reuşind să cîştige partida din Scoţia. Messi două goluri şi Henry - gol de senzaţie - au cam asigurat calificarei Barcelonei în sferturi. Egal cu noroc pentru MU, după ce Benzema a înscris şi el un gol senzaţional (concurează cu Henry pentru golul serii!), Tevez obţinînd o nesperată egalare în min. 87. În sfîrşit, derby-ul optimilor s-a încheiat cu un scor alb, AC Milan apărîndu-se perfect în disputa cu Arsenal. Italienii au înschis jocul (spre deosebire de concitadinii de la Inter!) şi chiar dacă s-ar fi jucat o săptămînă englezii n-ar fi înscris! Lucru subliniat şi de imensa ratare a lui Adebayor - care a “reuşit” să trimită în transversală de la jumătate de metru de poarta goală.

Rezultatele de miercuri seară: Celtic Glasgow - FC Barcelona 2-3 (Vennegoor of Hesselink 16, Robson 38/ Messi 18, 79, Henry 52); Olympique Lyon - Manchester United 1-1 (Benzema 54/ Tevez 87); Arsenal Londra - AC Milan 0-0; Fenerbahçe Istanbul - FC Sevilla 3-2 (Kežman 17, Lugano 57, Şentürk 87/ Edu 23-autogol, Escudé 66).