Final la Trofeul „Simona Halep”

Tenis de câmp

Sport 01 August 2013 / 00:00 666 accesări

Timp de o săptămână, la baza sportivă Samtronic din staţiunea Mamaia s-a desfăşurat prima ediţie a concursului Trofeul „Simona Halep” la tenis de câmp, competiţie rezervată juniorilor. La 10 ani băieţi, competiţia a fost câştigată de Alin Fătu (CS Tomis Constanţa), care l-a învins în finală pe Darius Streinu (Axiopolis Cernavodă), cu 6-2, 6-4. La aceeaşi categorie de vârstă, la fete, Crissy Tudora (CSS 6 Bucureşti) a cucerit trofeul, după ce a depăşit-o în ultimul act pe Oana Voicu (LPS Piteşti), cu 6-4, 2-6, 6-2. La 12 ani băieţi, Matei Palcău (CS Major Bucureşti) a trecut în finală de Ştefan Bejănaru (CS Tenis Master), cu 6-3, 4-6, 6-0, în timp ce la fete victoria i-a revenit Arrianei Ionescu (LPS „Nicolae Rotaru” Constanţa), învingătoare în finală în disputa cu Francesca Feodorov (CS Tomis Constanţa), cu 6-2, 6-0. La 14 ani fete, Gloria Ioana Mihu (CS Samtronic) a primit trofeul, după ce a trecut în finală de Alexandra Ursachi (LPS „Nicolae Rotaru” Constanţa), cu 6-0, 6-1, în timp ce la băieţi s-a impus Laurenţiu Mandocescu (CS Victoria Severin), care l-a depăşit în ultimul act pe Andrei Mohuţ (TC Timişoara), cu 6-4, 6-1. Invitata de onoare a turneului a fost chiar Simona Halep, care a susţinut un meci demonstrativ şi a făcut mai multe schimburi de mingi cu micii tenismeni.