Finală de cinci stele la Turneul Campionilor

Tenis de câmp

Sport 20 Noiembrie 2016 / 17:19 665 accesări
Britanicul Andy Murray și sârbul Novak Djokovic se luptă pentru fotoliul clasamentului ATP

Pentru prima oară în istorie, liderul clasamentului ATP la final de sezon se va decide în urma finalei Turneului Campionilor de la Londra, în care se vor afla față în față primii doi clasați în ierarhia mondială. Astfel, în ultimul act al competiției care a adus la start cei mai buni opt tenismeni din acest an se vor întâlni britanicul Andy Murray și sârbul Novak Djokovic. Primul a trecut în semifinale de canadianul Milos Raonic, locul 4 ATP, la capătul unui meci senzațional de 3 ore şi 38 de minute, încheiat cu scorul de 5-7, 7-6 (7/5), 7-6 (11/9), în timp ce Djokovic l-a depășit pe Kei Nishikori (Japonia, locul 5 ATP), cu scorul de 6-1, 6-1. Murray a acces în premieră în finală, după ce s-a oprit de trei ori în semifinale, iar în ultimii trei ani nu a trecut de faza grupelor. În schimb, Djokovic s-a impus de cinci ori, iar un succes în partida programată duminică seară, de la ora 20.00 (în direct la Digi Sport 2), i-ar permite să revină în fruntea clasamentului ATP după doar o săptămână. Djokovic conduce cu 24-10 în meciurile directe cu britanicul, bilanțul din acest an fiind de 3-1 în favoarea sârbului, care s-a impus în finalele de la Australian Open, Madrid și Roland Garros, în timp ce scoțianul a învins la Roma.