Florin Mergea şi Horia Tecău au ratat calificarea în finala turneului de tenis de la Stuttgart

11 Iunie 2016 / 18:45 472 accesări

Dublul format din Florin Mergea şi Horia Tecău a pierdut, sâmbătă, meciul cu perechea neozeelandeză Marcus Daniell/Artem Sitak, scor 3-6, 6-7 (4), în semifinalele turneului de tenis de la Stuttgart, disputat pe iarbă şi dotat cu premii totale de 675.645 de euro.

Meciul a durat o oră şi 22 de minute. Pe durata partidei, Mergea şi Tecău şi-au pierdut serviciul de trei ori şi au reuşit două break-uri. Momentul hotărâtor a fost în actul secund, la 5-3 pentru români, care au servit pentru set, dar au pierdut game-ul prin punct decisiv la 40-40. Apoi, Florin şi Horia au avut şansa să ia setul şi pe serviciul adversarilor, dar au irosit din nou ocazia.

Cele două perechi de dublu se mai întâlniseră în acest an, pe zgura de la Bucureşti, iar Mergea şi Tecău s-au impus la limită, după două tie-break-uri, câştigate la 3 şi 5.