Franța a umilit Brazilia la CM de handbal masculin

În meciul de deschidere

Sport 12 Ianuarie 2017 / 14:38 342 accesări
Francezul Valentin Porte a fost golgeterul partidei inaugurale, cu șase goluri

Meciul inaugural al celei de-a 25-a ediții a Campionatului Mondial de handbal masculin, disputat miercuri seară, a adus o victorie clară pentru țara gazdă, care este și marea favorită la câștigarea titlului mondial: Franța - Brazilia 31-16(17-7). Deși se anticipa un meci mult mai disputat, după ce Brazilia a dominat cu autoritate jocurile pan-americane în ultimii ani, meciul de deschidere din Franța n-a avut istoric! Francezii au dominat cu autoritate și s-au desprins rapid, având 17-7 la pauză. În repriza a doua partida a fost ceva mai echilibrată, dar Brazilia nu a pus niciun moment în pericol victoria gazdelor! Astfel, Franța confirmă așteptările, anunțîndu-se mare favorită la câștigarea unui nou titlu mondial, care ar fi al șaselea!

Joi sunt programate următoarele partide (pot fi vizionate pe canalele Dolce Sport) - GRUPA A: Rusia - Japonia (ora 18.45) și Norvegia - Polonia (ora 21.45); Grupa B: Slovenia - Angola (ora 15.00), Macedonia - Tunisia (ora 18.45), Spania - Islanda (ora 21.45).