Futsal Municipal se menţine printre fruntaşele clasamentului

Fotbal în sală / Liga I, etapa a 5-a: Futsal Municipal Constanţa - CSM Focşani 7-3

Sport 06 Noiembrie 2006 / 00:00 613 accesări

Sala Sporturilor din Medgidia a găzduit sîmbătă jocul dintre Futsal Municipal Constanţa şi CSM Focşani, contînd pentru etapa a noua a Ligii I la fotbal în sală. Hotărîţi să tranşeze cît mai rapid soarta partidei în favoarea lor, jucătorii constănţeni au reuşit un start de meci excelent şi au deschis scorul după numai 14 secunde, prin Ionuţ Florea! Excelent pregătiţi fizic, vrîncenii au echilibrat disputa şi au punctat în min. 6 prin Burcărel, care a finalizat un contraatac. Fotbaliştii constănţeni au revenit în atac, dar au arătat multe lacune în defensivă şi oaspeţii au profitat tot pe contraatac. Traşcă a făcut însă o partidă excelentă şi a parat multe şuturi grele, fiind şi ajutat în două rînduri de coechipierul său Micu, care a salvat din faţa porţii goale. A fost nevoie de o gafă a portarului advers pentru ca Municipal să treacă din nou în avantaj, acelaşi Florea înscriind pentru 2-1 în min. 12 (gol printre picioarele lui Crăciun!). Pînă la pauză, gazdele au controlat autoritar disputa şi au intrat la cabine cu 3-1, gol Stanciu în ultimul minut al reprizei.

CSM Focşani a început mult mai decisă partea a doua a jocului şi a reuşit să restabilească egalitatea pe tabelă. Vezeteu a şutat în min. 23 şi mingea deviată de Stoica l-a păcălit pe Traşcă, iar în min. 29 Chivu a fructificat un rapid contraatac: 3-3. Cam asta a fost tot ce au putut oaspeţii la Medgidia, pentru că diferenţa de valoare s-a văzut după un singur minut, cînd şutul lui Stoica a fost scăpat printre picioare de portarul advers! Focşenenii au căzut psihic şi pînă la final pe teren s-a aflat o singură echipă. Stoica şi-a completat hat-trick-ul cu golurile din min. 33 şi 38, iar în penultimul minut de joc Stanciu a stabilit scorul final trimiţînd în poarta goală din propria jumătate de teren: Futsal Municipal Constanţa - CSM Focşani 7-3. În etapa viitoare, programată miercuri, formaţia de pe Litoral va juca în deplasare cu o altă nou promovată, Quasar Deva.