Germania ajunge din nou în sferturi, după 12 ani

Grupa B / Austria - Germania 0-1 (Ballack 49)

Sport 17 Iunie 2008 / 00:00 546 accesări

EURO 2008 a rămas fără echipele gazdă! După Elveţia duminică, Austria a părăsit aseară competiţia, după înfrîngerea în faţa Germaniei, scor 0-1. O eliminare logică, după felul cum a jucat echipa antrenată de Josef Hickersberger la acest turneu final, evoluţia austriecilor dîndu-ne speranţe că vom avea meciuri mai uşoare cu ei în preliminariile CM 2010. Germania a ocupat locul secund în Grupa B şi s-a calificat în sferturile de finală, acolo unde va întîlni Portugalia, joi, la Basel. Nemţii nu au stat prea mult pe gînduri şi au atacat din start în acest meci decisiv, Gomez ratînd singur cu poarta goală după o acţiune a lui Klose (min. 5). Pînă la pauză, gazdelor nu le-a ieşit mai nimic, dar au scăpat cu faţa curată după ocaziile lui Podolski, şut apărat de Macho (min. 23), şi Klose, care a finalizat alături (min. 34). Singurul gol al partidei l-a înscris Ballack, în min. 49, cu un şut senzaţional din lovitură liberă de la 35 m, direct la vinclu! Golul înscris de căpitanul Germaniei a fost primul marcat din lovitură liberă la acest turneu final. A urmat caruselul schimbărilor în echipa gazdă, Hickersberger modificînd sistemul de joc şi încercînd disperat să restabilească egalitatea. Totul a fost inutil însă, pentru că tot germanii au fost mai incisivi, pe contraatac, doar imprecizia lui Podolski şi arbitrul Mejuto Gonzalez, care i-a refuzat un penalty lui Klose, menţinînd scorul minim. Austria a dominat ultimele zece minute, i-a dat de lucru lui Lehmann, dar ultimul cuvînt l-a avut... Neuville, cu o ratare pe contraatac în prelungiri. Să mai amintim şi de incredibilul episod petrecut în min. 41, cînd ambii selecţioneri, Joachim Low şi Josef Hickersberger, au fost trimişi în tribună! Cei doi au avut un schimb de replici la marginea terenului, dar s-au certat şi cu arbitrul de rezervă, astfel că Mejuto a decis să-i elimine. Interesant este că Low a fost consolat de cancelarul Germaniei, Angela Merkel, care i-a oferit locul său în tribuna VIP pentru a fi cît mai aproape de gazon, însă Low şi-a găsit un scaun între Oliver Bierhoff, managerul echipei naţionale, şi suspendatul Schweinsteiger!

Au evoluat - Austria: Macho - Stranzl, Hiden (55 Leitgeb), Pogatetz - Garics, Aufhauser (63 Saumel), Fuchs - Harnik (67 Kienast), Ivanschitz, Korkmaz - Hoffer; Germania: Lehmann - Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Lahm - Fritz (90+3 Borowski), Frings, Ballack, Podolski (83 Neuville) - Klose, Gomez (60 Hitzlsperger). Cartonaşe galbene: Stranzl, Hoffer, Ivanschitz. Au arbitrat: Manuel Mejuto Gonzaez - Juan Carlos Yuste Jimenez, Jesus Calvo Guadamuro (toţi Spania).