Ghinion teribil pentru Alonso

Sport 02 Octombrie 2006 / 00:00 701 accesări

Ar fi trebuit să fie week-end-ul lui Alonso. Spaniolul a dominat cu autoritate antrenamentele de sîmbătă şi a plecat în forţă în GP-ul Chinei de duminică. Totul a fost bine şi frumos pînă la prima intrare la boxe, cînd proverbialul noroc al lui Michael Schumacher şi-a spus din nou cuvîntul!!! Trenul de pneuri sau o setare greşită la maşină au făcut să dispară în neant cele 16 secunde avans pe care campionul mondial le avea în faţa germanului. Acesta l-a depăşit fără probleme pe spaniol în T29 apoi l-a tatonat pe Fisichella, care - inevitabil - a cedat psihic şi i-a... cedat locul lui M. Schumacher după a doua intrare la boxe. Alonso şi-a remediat problemele la a doua intrare la boxe (unde a pierdut mult timp) apoi a urmat o senzaţională cursă de recuperare fără sorţi de izbîndă din păcate. Germanul s-a impus în China şi a trecut în fruntea clasamentului general deoarece are mai multe victorii decît Alonso, chiar dacă ambii piloţi au acelaşi număr de puncte. Să mai notăm un nou abandon al lui Räikkönen, a cărui maşină a cedat după numai 19 tururi, cînd finlandezul urcase pe poziţia secundă! Clasamentul de la Shanghai: 1. M. Schumacher (Ferrari) în 1h 37.32:747; 2. F. Alonso (Renault) la 3:121; 3. G. Fisichella (Renault) la 44:197; 4. J. Button (Honda); 5. Pedro De la Rosa (McLaren-Mercedes); 6. R. Barrichello (Honda); 7. N. Heidfeld (BMW); 8. M. Webber (Williams)