Gontariu a decis titlul în Germania!

Sport 07 Mai 2010 / 00:00 571 accesări

Internaţionalul român Adrian Gontariu a devenit campion al Germaniei la volei masculin cu echipa sa de club, VfB Friedrichshafen. În finala play-off-ului, programată pe durata a cinci partide, VfB Friedrichshafen (antrenor Stelian Moculescu) a dispus, cu scorul general de 3-1, de Generali Haching (antrenor Mihai Pădureţu). În a patra întâlnire, disputată miercuri seară, la Unterhaching, echipa gazdă a condus cu 2:0 la seturi dar a pierdut! Partida a durat 136 de minute şi s-a terminat cu scorul de 3:2 (25:27, 20:25, 29:27, 25:20, 15:13) pentru formaţia pregătită de Stelian Moculescu, VfB Friedrichshafen aflându-se la al 11-lea titlu din istoria clubului şi al şaselea consecutiv. Gontariu a intrat din postura de rezervă pe parcursul primelor trei seturi, iar în ultimele două seturi a fost titular, reuşind în total 16 puncte, cu care a fost al doilea realizator al echipei sale, după Fromm (17 puncte). „Am văzut meciul şi pot spune că de la intrarea lui Adrian Gontariu, în setul al treilea, s-a întors soarta partidei! A jucat foarte bine şi a fost decisiv pentru echipa sa. Altfel, meciul nu a fost prea spectaculos, s-a simţit miza, au fost multe greşeli, de ambele părţi. Cred că Adi a adus un plus de vigoare şi prospeţime în jocul echipei sale, mai ales că abia a revenit după acea accidentare”, a declarat Aurel Vlaicu, antrenor secund al echipei naţionale a României şi fost antrenor al lui Gontariu la Remat Zalău. Odată încheiat campionatul german, vor face joncţiunea cu lotul naţional atât Gontariu, cât şi selecţionerul Stelian Moculescu, care a împlinit chiar ieri 60 de ani! Naţională României va susţine duminică, de la ora 17.00, la Chişinău, primul meci oficial din 2010, contra Moldovei. Cele două formaţii se întâlnesc în primul tur preliminar al Campionatului European de volei masculin, iar returul va avea loc pe 15 mai, la Buzău, tot de la ora 17.00.