Grecia a dat lovitura în ultima secundă!

Fotbal / CM, Grupa C

Sport 26 Iunie 2014 / 00:00 365 accesări

Învingătoare în barajul de calificare la turneul final în faţa României, Grecia a arătat încă o dată că este o echipă extrem de pragmatică şi a obţinut o calificare miraculoasă în optimile de finală, graţie unui succes dramatic smuls în faţa Coastei de Fildeş la ultima fază a meciului. Grupa a fost câştigată însă de Columbia, care a acumulat punctaj maxim şi pare o candidată serioasă la calificarea în fazele superioare.

GRECIA - COASTA DE FILDEŞ 2-1 (Samaris 42, Samaras 90+4 - pen. / Bony 74). După un debut dezastruos în Brazilia, grecii au revenit spectaculos şi s-au calificat pentru prima oară în istorie în optimile Campionatului Mondial. Forţaţi să câştige pentru a ocupa locul secund, elevii lui Fernando Santos au avut prima mare ocazie, dar şutul lui Holebas a zguduit bara. Cu trei minute înainte de pauză, Samaras l-a servit ideal pe Samaris şi mijlocaşul a deschis scorul cu un şut sub transversală. La reluare, grecii au mai trimis de două ori în bară, prin Samaris şi Karagounis, iar ratările s-au răzbunat cu un sfert de oră înainte de final, nou-intratul Bony fructificând pasa perfectă venită de la Gervinho. La ultima fază a meciului, Samaras a fost faultat în suprafaţa de pedeapsă şi tot el a transformat fără emoţii.

Au evoluat - Grecia (antrenor Fernando Santos): Karnezis (24 Glykos) - Torosidis, Sokratis, Manolas, Holebas - Maniatis, Karagounis (78 Gekas) - Lazaros, P. Kone (12 Samaris), Samaras - Salpingidis; Coasta de Fildeş: Barry - Aurier, Bamba, K. Toure , Boka - Tiote (61 Bony), Die - S. Kalou, Yaya Toure, Gervinho (83 Sio) - Drogba (78 Diomande). Partida a fost condusă la centru de Carlos Vera (Ecuador).

COLUMBIA - JAPONIA 4-1 (Cuadrado 17-pen., J. Martinez 55, 82, J. Rodriguez 90 / Okazaki 45). Calificată deja în optimi de pe primul loc, Columbia a oferit un spectacol de zile mari, chiar dacă, la pauză, scorul a fost egal. Sud-americanii au marcat primii, Cuadrado transformând o lovitură de pedeapsă, dar japonezii au egalat nesperat, prin lovitura de cap expediată de Okazaki, la ultima fază a primei reprize. Intrarea lui James Rodriguez a schimbat jocul, iar elevii lui Jose Pekerman au marcat de trei ori în repriza secundă, trimiţându-i acasă pe niponi.

Au evoluat - Columbia (antrenor Jose Pekerman): Ospina (85 Mondragon) - Arias, Valdez, Balanta, Armero - Cuadrado (46 Carbonero), Mejia, Guarin, Quintero (46 Rodriguez) - J. Martinez, A. Ramos; Japonia (antrenor Alberto Zacherroni): Kawashima - Uchida, Yasuyuki Konno, Yoshida, Nagatomo - Makoto Hasebe, Aoyama (62 Yamaguchi) - Kagawa (85 Kiyotake), Keisuke Honda, Okazaki (69 Kakitani) - Okubo. Partida a fost arbitrată la centru de Pedro Proenca (Portugalia).

Clasament Grupa C: 1. COLUMBIA 9p (golaveraj: 9-2), 2. Grecia 4p (2-4), 3. Coasta de Fildeş 3p (4-5), 4. Japonia 1p (2-6).