Halep a tremurat pentru calificare

Tenis de câmp

Sport 19 Februarie 2020 / 20:22 816 accesări

Tenismena constănţeană Simona Halep (locul 2 WTA) a câştigat, miercuri seară, partida cu tunisianca Ons Jabeur (locul 45 WTA, beneficiara unui wild card), din turul al doilea al turneului de categorie Premier de la Dubai, dotat cu premii în valoare totală de 2.800.000 de dolari. Principala favorită s-a impus după un meci-maraton, care a durat două ore, şi în care a salvat o minge de meci, cu scorul de 1-6, 6-2, 7-6 (9/7). Halep a condus cu 4-1 în setul decisiv, dar adversara a revenit şi tensiunea a fost maximă în finalul confruntării.

Simona Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 50.100 de dolari şi 100 de puncte WTA.

În sferturile de finală ale turneului de la Dubai, Halep o va întâlni pe Aryna Sabelenka (Belarus, locul 13 WTA), partida fiind programată joi.