Halep continuă pe ambele fronturi în Canada

Tenis de câmp / Turneul de la Montreal

Sport 28 Iulie 2016 / 13:12 435 accesări
Simona Halep vrea să ajungă în sferturi și la simplu

Joi seară, de la ora 19.30, în optimile de finală ale turneului WTA de la Montreal, dotat cu premii totale de 2,4 milioane de dolari, tenismena constănțeană Simona Halep, favorita nr. 5, o va înfrunta pe Karolina Pliskova (17 WTA), în optimile de finală de la Montreal. Pliskova s-a calificat în optimi, miercuri seară, fără să joace, după ce Sara Errani s-a retras din cauza unei accidentări, iar Halep a trecut, cu 6-2, 6-3, de australianca Daria Gavrilova. Halep și Pliskova s-au mai întâlnit de patru ori. Halep a câştigat primele trei partide, la Dubai şi Indian Wells, ambele în 2015, și Sydney, în 2016, însă a fost învinsă de Pliskova, în Fed Cup, în confruntarea pierdută de România, la începutul anului, scor 2-3 la general, împotriva Cehiei.

HALEP ŞI NICULESCU, ÎN SFERTURILE PROBEI DE DUBLU

Simona Halep şi Monica Niculescu s-au impus, miercuri seară, în meciul cu perechea Katerina Bondarenko / Olga Savchuk (Ucraina), scor 6-1, 6-3, în optimile turneului WTA de la Montreal. Aflate la cel de-al doilea meci jucat împreună la dublu, Halep şi Niculescu au câștigat în 56 de minute, asigurându-și un cec în valoare de 17.920 de dolari și 190 de puncte WTA. În sferturi, Halep şi Niculescu vor întâlni dublul învingător din duelul Caroline Garcia / Kristina Mladenovic (Franța) vs Anna-Lena Groenfeld / Kveta Peschke (Germania / Cehia).

În schimb, la simplu, Monica Niculescu (61 WTA), a pierdut, miercuri seară, scor 1-6, 5-7, meciul disputat împotriva polonezei Agnieszka Radwanska (4 WTA), în turul secund al turneului de la Montreal, după o oră şi 39 de minute.