Halep, în optimi la Roma

Tenis de câmp / Circuitul WTA

Sport 14 Mai 2015 / 00:00 482 accesări

După ce a pierdut, săptămâna trecută, în primul tur la Madrid, Simona Halep, locul 2 WTA, a revenit în forță la turneul de categorie Premier 5 de la Roma, dotat cu premii în valoare totală de 2.183.600 de dolari. Intrată direct în turul secund al competiției din capitala Italiei, tenismena constănțeană s-a calificat fără probleme în optimi, după ce a zdrobit-o pe americanca Alison Riske, locul 45 WTA, cu scorul de 6-3, 6-0, după doar 61 de minute de joc. Favorita nr. 2 şi-a egalat astfel performanţa de anul trecut de la Roma, unde a ajuns tot în optimi, dar s-a retras din motive medicale. Cea mai bună prestație a constănțencei în turneul din „Cetatea Eternă” datează din 2013, când a venit din calificări şi a ajuns până în semifinale, fiind eliminată de Serena Williams. Pentru un loc în sferturi, Halep se va duela cu învingătoarea meciului dintre Venus Williams, cap de serie nr. 14 şi locul 16 WTA, şi ucraineanca Elina Svitolina, locul 19 WTA.

Sportiva în vârstă de 24 de ani s-a mai întâlnit de trei ori cu Venus Williams, de fiecare dată impunându-se americanca: în 2012, la Madrid - scor 6-1, 4-6, 7-6 (8/6), tot în 2012, la Roma - scor 6-3, 6-4 şi în 2013, la Tokyo - scor 4-6, 7-5, 6-3. Cu Svitolina, Halep s-a întâlnit o singură dată, la Sofia, în 2013, când constănțeanca a câştigat, scor 6-1, 6-1. Pentru accederea în optimi, Simona va primi 22.800 de euro şi 105 puncte WTA.