Halep, în turul secund la Wimbledon

Tenis de câmp / Turneul de la Wimbledon

Sport 26 Iunie 2013 / 00:00 395 accesări

După ce a câştigat turneele WTA de la Nürnberg şi ‘s-Hertogenbosch, jucătoarea constănţeană de tenis Simona Halep a debutat, ieri, la ediţia din acest an a turneului de la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al sezonului. Halep (locul 32 WTA), întâlnit-o în primul tur al probei feminine de simplu pe Olga Govortsova (Belarus, 73 WTA). După un meci neaşteptat de echilibrat, Halep s-a impus cu 6-2, 3-6, 6-3, după o oră şi 44 de minute de joc. În vârstă de 21 de ani, Halep, care a bifat a 11-a victorie consecutivă, şi-a asigurat un cec în valoare de 38.000 de lire sterline (aproximativ 44.500 de euro). În turul secund, constănţeanca va avea însă o misiune mult mai dificilă, urmând să se dueleze cu Na Li (China, 6 WTA şi cap de serie nr. 6). Cele două jucătoare s-au mai întâlnit o singură dată în circuitul profesionist, la US Open, ediţia din 2011, când Halep s-a impus în primul tur, cu 6-2, 7-5.

Tot în turul secund s-a calificat şi Alexandra Cadanţu (85 WTA), care a produs surpriza şi a învins-o în primul tur pe Tamira Paszek (Austria, 57 WTA), cu 6-2, 7-5, la capătul unui meci care a durat o oră şi 15 minute. Cadanţu şi-a asigurat un cec în valoare de 38.000 de lire sterline (aproximativ 44.500 de euro). Cadanţu se va lupta pentru accederea în turul al treilea cu japoneza Kimiko Date-Krumm (84 WTA), care, la 42 de ani, este veterana circuitului profesionist. Victoria de la Wimbledon este prima pentru Alexandra Cadanţu la un turneu de Grand Slam. Dacă va trece de Krumm, Cadanţu ar putea să o întâlnească în turul al treilea pe Serena Williams, liderul clasamentului WTA şi principala favorită a întrecerii londoneze.

În schimb, Monica Niculescu (49 WTA) a ratat calificarea în turul secund, deşi a beneficiat de trei mingi de meci consecutive în partida cu Mona Barthel (Germania, 33 WTA şi cap de serie nr. 30). Barthel s-a impus cu 6-3, 4-6, 7-5, la capătul unui meci care a durat două ore şi nouă minute. În setul decisiv, Niculescu a reuşit să obţină break-ul la scorul de 4-3 în favoarea sa, astfel că a servit pentru meci la 5-3, însă Barthel a reuşit să câştige, la rândul ei, pe serviciul adversarei. La 5-4 pe serviciul lui Barthel, românca a condus cu 40-0, însă nu a reuşit să închidă meciul, iar Barthel a câştigat şi următoarele două game-uri. Tot ieri, Irina Begu (61 WTA) a cedat, cu 3-6, 4-6, în confruntarea cu Maria Teresa Torro Flor (Spania, 75 WTA), după un meci care a durat o oră şi 17 minute, fiind eliminată şi ea în primul tur la Wimbledon. Niculescu şi Begu vor primi, pentru prezenţa pe tabloul principal, câte un cec în valoare de 23.500 de lire sterline (aproximativ 27.000 de euro).