Halep s-a calificat în turul al treilea la Roland Garros

Tenis de câmp

Sport 30 Septembrie 2020 / 19:46 1368 accesări
Simona Halep continuă seria victoriilor la Paris (sursa foto: Facebook Simona Halep)

Duelul românesc din turul al doilea al turneului de Grand Slam de la Roland Garros, dintre Simona Halep (locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1) şi Irina Begu (locul 72 WTA), disputat miercuri, pe arena „Suzanne Lenglen”, s-a încheiat, conform aşteptărilor, cu victoria tenismenei constănţene. Halep s-a impus cu scorul de 6-3, 6-4, după o oră şi 23 de minute de joc şi s-a calificat în turul al treilea la Roland Garros.

În primul set, Halep a condus cu 3-0 şi 4-1, iar Begu s-a apropiat la 4-3, după care sportiva de la ţărmul mării şi-a adjudecat următoarele două game-uri. Şi setul secund a fost echilibrat, câştig de cauză având tot Halep.

În turul al treilea, Simona Halep o va întâlni pe Amanda Anisimova (SUA, locul 29 WTA).

Prin calificarea în turul al treilea la French Open, Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 126.000 de euro şi 130 de puncte WTA, iar Begu va primi pentru prezenţa în turul secund la Paris un cec în valoare de 84.000 de euro şi 70 de puncte WTA.