Halep s-a calificat la pas în penultimul act la Praga

Tenis de câmp

Sport 14 August 2020 / 17:11 666 accesări

Tenismena constănţeană Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1, a câştigat, vineri, fără emoţii, meciul din sferturile de finală ale turneului de categorie WTA Internaţional de la Praga, dotat cu premii în valoare totală de 275.000 de dolari.

După 58 de minute de joc, Halep s-a impus în confurntarea cu Magdalena Frech (Polonia, locul 174 WTA, ajunsă pe tabloul principal din postura de lucky loser), scor 6-2, 6-0.

În semifinale, Halep va evolua cu învingătoarea din partida Irina Begu (locul 82 WTA) - Sara Sorribes Tormo (Spania, locul 84 WTA), programată vineri, de la ora 17.15.

Simona Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 8.035 de dolari şi 110 puncte WTA prin prezenţa în penultimul act la Praga.