Handbal masculin: România, calificată în ultimul tur al preliminariilor Campionatului European din 2018

10 Aprilie 2016 / 19:57 389 accesări

Naționala masculină de handbal a României s-a calificat în ultimul tur al preliminariilor Campionatului European din 2018, duminică, după ce a învins Israelul cu scorul de 32-21 (17-10), în Sala Sporturilor din Călărași, în manșa secundă a play-off-ului.

România a avut o evoluţie mai aproape de adevăr în partida retur, după ce în prima manşă a ratat startul şi a fost condusă cu 11-4. De acestă dată, trupa lui Aihan Omer şi Sandu Iabob au fost la conducerea jocului din primul minut. Jocul s-a "rupt" pe finalul primei reprize, pe un iureş al naţionalei. Dospinescu, Negru şi Csepreghi au marcat trei goluri "uşoare" consecutive pe contraatac la scorul de 13-10, iar diferenţa s-a dublat instantaneu. Mihalcea a închis tabela la 17-10 în prima repriză, astfel că în partea secundă tricolorii au putut juca şi pentru public.

La final, România a câştigat la o diferenţă concludentă, scor 32-21, conformă cu valoarea celor două selecţionate. Naţionala masculină revine astfel în lumea a doua în Europa, după ce a absentat în ultimii ani.