Handbaliştii de la HCDS II şi CS Medgidia, succese fără emoţii

Handbal masculin / Divizia A

Sport 25 Noiembrie 2018 / 13:12 488 accesări

În etapa a 11-a din Divizia A la handbal masculin, Seria B, echipele din judeţul Constanţa au obţinut victorii aşteptate. Vineri, în Sala Sporturilor din Constanţa HC Dobrogea Sud II a câştigat, scor 36-30, la pauză 18-13, întâlnirea cu CSU Piteşti. Pentru formaţia antrenată de Aleksandar Adzic au înscris Alexandru Andrei 10 goluri, Gabriel Ilie 7g, Mihai Loghin 5g, Andrei Apostol 3g, Daniel Susanu 3g, Claudiu Marcu 3g, Raul Ostache 1g, Cornel Culea 1g, David Cutura 1g, Paul Cazacu 1g şi Alexandru Popa 1g.

Sâmbătă, CS Medgidia (antrenori Adrian Georgescu şi Ionuț Deli-Iorga) s-a impus, în deplasare, cu scorul de 36-23, la pauză 16-11, în confruntarea cu CSM Ploiești.Golurile echipei din Medgidia au fost marcate de George Stoian 8, Marius Damian 8, Cătălin Ion 7, Denis Olteanu 6, Tiberiu Savu 2, Vlad Olar 2, Alexandru Cîmpu 2 și Daniel Bida 1.

Înr-un alt joc din etapa a 11-a, CSU Târgovişte a cedat, pe teren propriu, scor 23-49 (13-25), în meciul cu CSM Bucureşti DivA. CSM Alexandria a stat în această etapă.

Clasament: 1. HCDS II 27p, 2. Alexandria 24p, 3. Medgidia 19p, 4. CSM 16p, 5. Piteşti 9p, 6. Ploieşti 6p, 7. Târgovişte 0p.

Miercuri, 28 noiembrie, în etapa a 12-a, HCDS II va juca în deplasare, cu CSM Bucureşti DivA, iar CS Medgidia va susţine, pe teren propriu, în Sala Sporturilor „Iftimie Ilisei” din Medgidia, o partidă deosebit de importantă, în compania formaţiei CSM Alexandria.