HC Dobrogea Sud, pe locul secund în turneul de la Struga

Handbal masculin

Sport 20 August 2018 / 10:29 597 accesări
Pivotul Zoran Nikolic a înscris cele mai multe goluri pentru HCDS în finala turneului din Macedonia

A 46-a ediţie a puternicului turneu internaţional de handbal masculin desfăşurat în Macedonia, la Struga, s-a încheiat duminică seară, finala dintre RK Celje Pivovarna Lasko şi Handbal Club Dobrogea Sud Constanţa fiind câştigată de echipa slovenă cu scorul de 25-24, după ce la pauză handbaliştii constănţeni au condus cu 13-11. Întâlnirea a început favorabil pentru Celje, care a condus cu 3-0, dar HCDS a revenit şi a preluat conducerea, 8-7, s-a desprins la trei goluri, 10-7, iar după prima repriză formaţia noastră a avut un avantaj de trei goluri. În partea a doua a jocului, fiecare echipă a înscris de câte trei ori consecutiv, mai întâi slovenii, care au preluat conducerea, 14-13, apoi jucătorii noştri au revenit în avantaj, 16-14, însă o serie de patru goluri ale adversarei a dus scorul la 18-16 în favoarea lui Celje. HCDS s-a apropiat la un gol, 17-18, dar până la final nu a mai putut întoarce rezultatul, astfel că trofeul a fost câştigat de RK Celje Pivovarna Lasko, care s-a impus în cele din urmă cu 25-24.

Pentru HC Dobrogea Sud au înscris Nikolic 7g, Cutura 4g (3x7m), Nistor 3g, Malinovic 3g, Kevic 3g, Chikovani 2g, Toma 1g şi Crnoglavac 1g,

Celelalte rezultate înregistrate de HC Dobrogea Sud în turneul din Macedonia, în Grupa a 2-a: 21-21 (13-12) cu Alingsas HK (Suedia), 24-20 (12-9) cu RK Zeleznicar Niș (Serbia) şi 37-19 (18-5) cu RK Struga (Macedonia).

Pentru jucătorii antrenați de Zvonko Sundovski și Marko Isakovic urmează prima partidă oficială, sâmbătă, 25 august, de la ora 18.00 (în direct la TVR 1), în Sala Polivalentă din Bucureşti fiind programat meciul cu Dinamo Bucureşti, pentru Supercupa României.