HCDS II și CS Medgidia, învingătoare în DA la handbal masculin

În prima etapă din acest an

Sport 30 Ianuarie 2019 / 16:16 713 accesări

HC Dobrogea Sud II (echipament alb-negru), ocupanta primului loc, a trecut la scor de penultima clasată

CS Medgidia a obținut un succes foarte important la București (sursa foto: facebook Clubul Sportiv Medgidia)

Miercuri după amiază s-au disputat partidele din etapa a 15-a a Diviziei A la handbal masculin, prima din acest an, iar formațiile din județul Constanța care evoluează în Seria B au obținut victorii. HC Dobrogea Sud II Constanţa (antrenor Aleksandar Adzic), liderul clasamentului, a întâlnit, în Sala Sporturilor, penultima clasată, CSM Ploieşti, pe care a învins-o fără emoții, scor 42-34, la pauză 25-13.

CS Medgidia (antrenori Adrian Georgescu şi Ionuţ Deli-Iorga) a avut un meci dificil, în deplasare, și a obținut un succes extrem de important în meciul cu CSM Bucureşti DivA, scor 33-30, la pauză 17-14. CS Medgidia a urcat pe locul 3 în clasament, cu 25 de puncte, iar echipa bucureșteană a ajuns pe locul 4, cu 22 de puncte.

În etapa viitoare, programată sâmbătă, 2 februarie, CS Medgidia va juca pe teren propriu, de la ora 11.00, în Sala Sporturilor „Iftimie Ilisei”, cu CSU Târgoviște, iar HCDS II va înfrunta, în deplasare, de la ora 12.00, ocupanta locului secund, CSM Alexandria.