HCM a ratat poziția de lider la finalul sezonului regulat

Handbal masculin / Liga Naţională, etapa a 26-a: DINAMO BUCUREȘTI - HCM CONSTANȚA 25-22

Sport 09 Aprilie 2015 / 00:00 1360 accesări

După o săptămână extrem de agitată, în care au boicotat finala mică a Cupei României la handbal masculin, în semn de protest față de arbitrajul tendențios din semifinale, și au tras un nou semnal de alarmă privind problemele financiare grave cu care se confruntă clubul, jucătorii de la HCM Constanța au pierdut, aseară, meciul decisiv pentru ocuparea primei poziții în clasament la finalul sezonului regulat. Constănțenii, fără căpitanul Laurențiu Toma, accidentat, au cedat în fieful celor de la Dinamo București, scor 22-25 (13-13), într-o partidă contând pentru etapa a 26-a a Ligii Naționale. Meciul a început sub semnul echilibrului, dar gazdele au reușit să se distanțeze la două lungime, 4-2 - în min. 6, avantaj pe care l-au păstrat, constant, până la jumătatea reprizei. Mai mult, profitând de ratările constănțenilor, au mărit ecartul la 11-8 - în min. 18. A fost momentul când campionii și-au revenit și au marcat de trei ori consecutiv, restabilind egalitatea, dar perioada bună a elevilor lui Zvonko Sundovski și Marko Isakovic a fost urmată de cinci minute în care niciuna dintre cele două formații nu a reușit să marcheze. Cu două minute înainte de final, gruparea de pe litoral a trecut pentru prima oară la conducere, 13-12, iar cele două combatante au intrat la cabine la egalitate, 13-13. Bucureștenii au abordat în forță repriza secundă, marcând primele două goluri, apoi au pus stăpânire pe joc și s-au detașat la 21-15, în timp ce constănțenii nu au înscris timp de nouă minute. HCM a încercat să revină în ultimul sfert de oră, dar nu s-a apropiat la mai mult de trei goluri, 22-19, astfel că Dinamo s-a impus în final, fără mari emoții, cu 25-22. Au marcat pentru HCM: Vujadinovic 5 goluri, Rakcevic 5g, Cutura 5g, Cristescu 3g, Buricea 2g și Humet 2g.

„După ceea ce s-a întâmplat în acest sezon și ținând cont de cât s-au chinuit băieții, nu mă așteptam să ne batem pentru primul loc până în ultima etapă. Băieții s-au luptat să fie în frunte și îi asigur de tot respectul meu. Din păcate, Toma nu a putut juca, fiind suspect de ruptură musculară, dar sper să-l recuperăm cât mai rapid. Programul din play-off nu va fi cu mult mai greu față de situația în care am fi terminat pe prima poziție. Campionatul nu s-a încheiat și titlul se va decide în play-off”, a spus directorul executiv al HCM, Nurhan Ali.

În aceste condiții, campioana României a ratat șansa de a începe play-off-ul din postura de câștigătoare a sezonului regulat și a încheiat sezonul regulat pe locul 4, prima poziție fiind ocupată de HC Odorhei. În primul tur din play-off, HCM Constanța va înfrunta pe CSM București.

Celelalte rezultate ale etapei - marți: CSM București - Știința Bacău 28-28; miercuri: Minaur Baia Mare - Pandurii Tg. Jiu 30-26, CSU Suceava - Poli Timișoara 30-30, Dunărea Călărași - Steaua București 38-29, Potaissa Turda - HC Odorhei 24-32. HC Vaslui a stat.

Clasament: 1. HC Odorhei 51p, 2. Minaur Baia Mare 48p, 3. Dinamo București 48p, 4. HCM CONSTANȚA 48p, 5. CSM București 44p, 6. Dunărea Călărași 42p, 7. Știința Bacău 38p, 8. Potaissa Turda 30p, 9. HC Vaslui 28p, 10. Poli Timișoara 23p, 11. Pandurii Tg. Jiu 18p, 12. Steaua București 18p, 13. CSU Suceava 13p.