HCM, învinsă la Baia Mare

Handbal masculin / Liga Națională, etapa a 15-a: HCM BAIA MARE - HCM CONSTANȚA 24-23

Sport 15 Decembrie 2014 / 00:00 1093 accesări

În etapa a 15-a a Ligii Naționale de handbal masculin, Handbal Club Municipal Constanța a pierdut, scor 23-24 (11-13), meciul susținut ieri, în deplasare, cu Minaur Baia Mare. Fără Toma, Stănescu, Angelovski și Adzic, HCM părea să aibă o misiune imposibilă în fața unei echipe mai echilibrate valoric pe fiecare post. Minaur a preluat conducerea încă din start, 2-0 și apoi 3-1, dar Humet a egalat în min. 13, scor 4-4. A urmat o perioadă mai bună a gazdelor, care s-au desprins la 8-4 și apoi 13-9 - în min. 29, dar tabela după primele 30 de minute a fost închisă de golurile lui Humet și Cutura (7 m), scor 13-11. HCM a început mai bine actul secund, iar după ce Rakcevic a egalat la 13-13 (min. 34), Buricea a adus pentru prima oară campioana României în avantaj, 14-13 - în min. 35. Cutura și-a menținut echipa la conducere, scor 15-14, însă Minaur a remontat rapid și în min. 42 avea un avans de două goluri, 17-15. Cartonașul roșu primit destul de ușor de Rakcevic, în min. 44, pentru un fault, părea să facă diferența în ultimele minute, dar Constanța a reușit să rămână aproape pe tabela de marcaj datorită lui Cutura și Humet. Arbitrii Stănescu și Harabagiu i-au arătat cartonașul roșu și lui Bușecan - în min. 49, după un fault asupra lui Cutura, iar ultimele zece minute de joc au fost extrem de disputate. Constanța a revenit de la 17-21, în min. 47, la 20-21 - în min. 52 și apoi de la 20-23 la 22-23 - în min. 55. Cristescu a ratat însă singur cu portarul de pe semicerc, Minaur s-a desprins la 24-22, dar Humet a readus speranțele cu o nouă aruncare imparabilă: 24-23 pentru Baia Mare în min. 59. Ultimul atac a aparținut HCM-ului, însă Tatai a apărat aruncarea lui Humet și gazdele au obținut un succes, scor 24-23, care le readuce pe primul loc al clasamentului. Pentru HCM au marcat: Humet 8g, Cutura 7g (5x7m), Buricea 5g, Rakcevic 2g, Vujadinovic 1g.

„Un rezultat de egalitate ar fi fost mai corect, dar este greu să joci în opt jucători un meci întreg. Minaur a dat tot ce a putut, noi am fost la Baia Mare fără mai mulți jucători importanți, dar chiar și așa am fi putut obține un rezultat favorabil. S-a ratat în final, dar când intervine și oboseala este greu”, a declarat George Buricea.

Celelalte rezultate ale etapei: Dinamo București - Știința Bacău 22-22, CSU Suceava - CSM București 27-27, HC Vaslui - Pandurii Tg. Jiu 27-22, Potaissa Turda - Steaua București 29-25, Dunărea Călărași - Poli Timișoara 28-25. HC Odorhei a stat. Clasament: 1. Minaur Baia Mare 27p (golaveraj: 359-337), 2. HC Odorhei 27p (350-332), 3. Dinamo București 26p (362-337), 4. CSM București 26p (374-357), 5. Dunărea Călărași 24p, 6. HCM CONSTANȚA 23p, 7. Știința Bacău 22p, 8. Steaua București 19p, 9. Poli Timișoara 16p (382-379), 10. Potaissa Turda 16p (381-403), 11. HC Vaslui 15p, 12. Suceava 9p (324-365), 13. Pandurii Tg. Jiu 9p (346-388).