HCM, la a doua înfrângere consecutivă pe teren propriu

Handbal (m) / Liga Națională, etapa a 11-a: HCM CONSTANȚA - CSM BUCUREȘTI 30-31

Sport 13 Noiembrie 2014 / 00:00 951 accesări

Handbal Club Municipal Constanța a fost învinsă aseară, la Sala Sporturilor, de CSM București, scor 31-30 (13-17), în etapa a 11-a a Ligii Naționale de handbal masculin. A fost un eșec - al doilea consecutiv pe teren propriu, după 24-28 cu Poli Timișoara - înregistrat la capătul a 60 de minute extrem de tensionate, dar în care victoria ar fi putut surâde la fel de bine și campioanei României. HCM a început bine meciul cu CSM, Angelovski și Buricea semnând golurile de 2-0, dar CSM-ul a egalat prin reușitele lui Simovic, scor 2-2, în min. 5. Mai mult, bucureștenii au preluat conducerea în min. 17, scor 8-7. Tânărul Ramon Șomlea a punctat de două ori la rând pentru 9-8 în favoarea HCM-ului, Buricea a înscris și el pe contraatac, iar reușita lui Humet, de 12-9 pentru Constanța, din min. 21, l-a forțat pe antrenorul echipei bucureștene, Bozo Rudic, să solicite time-out. Până la pauză, HCM s-a desprins la 17-13 și se părea că treptat se va îndrepta spre un nou succes important. Au urmat, din păcate, 30 de minute slabe pentru HCM, iar greșelile, atât din defensivă, cât și din atac, au permis CSM-ului să egaleze la 17-17, în min. 35. S-a mers apoi cap la cap până în min. 47, scor 23-23, moment în care oaspeții au înscris de trei ori la rând pentru 26-23. Constanța a avut puterea să revină în ultimele zece minute, Humet s-a înălțat superb peste toată apărarea adversă și a egalat, scorul devenind 28-28, iar Buricea a readus campioana în avantaj, scor 29-28, în min. 58. Humet a înscris pentru 30-29, când HCM era în inferioritate după eliminarea lui Șomlea, Negru a egalat, iar Blazevic a apărat aruncarea lui Angelovski, cu 30 de secunde înainte de final. CSM București a avut șansa ultimului atac, a înscris pentru 31-30, cu patru secunde înainte de ultimul fluier, și a obținut trei puncte care o propulsează pe primul loc în clasament. Finalul jocului a adus tensiune în teren și tribune în urma gesturilor nesportive ale lui Stamate, jucătorul de la CSM dovedind lipsă de fair-play la capătul unei confruntări extrem de disputate, între primele două clasate înaintea etapei. Pentru HCM (antrenori Zvonko Sundovski și Marko Isakovic) au evoluat următorii jucători: Stănescu (8 intervenții), Popescu (6 intervenții, 2x7m), Buricea și Humet - câte 9g, Șomlea 3g, Stavrositu 3g (1x7m), Cutura 2g, Rakcevic, Toma, Angelovski și Cristescu - câte 1g, Vujadinovic, Adzic, Subțirică. Cartonașe roșii: Adzic și Buricea - de la HCM / Stamate - de la CSM. GREȘELILE INDIVIDUALE AU DECIS ÎNVINGĂTOAREA „Nu îmi pot da seama ce s-a întâmplat în partea a doua a jocului, dar este clar că greșelile noastre individuale ne-au costat. Am scăpat din mână un meci pe care l-am pregătit cum trebuie și pe care ar fi trebuit să îl câștigăm”, a declarat Marius Stavrositu. „O înfrângere destul de grea. Este a doua oară când se întâmplă acasă. Din cauza greșelilor noastre din partea a doua a întâlnirii, adversarii au prins curaj. Sperăm să învățăm din aceste greșeli și să mergem mai departe. Diferența s-a făcut la greșelile tehnice. Sunt și mulți jucători tineri în echipă și este greu să-i integrezi, să faci schimbări dese”, consideră și Mihai Popescu. Celelalte rezultate ale etapei: Poli Timișoara - Știința Bacău 25-25, HC Vaslui - HCM Baia Mare 26-32, Pandurii Tg. Jiu - Dinamo București 30-32, Steaua București - CSU Suceava 33-28, HC Odorhei - Dunărea Călărași 27-22. Potaissa Turda a stat. Clasament: 1. CSM București 22p, 2. Minaur Baia Mare 21p, 3. HCM CONSTANȚA 19p (golaveraj: 284-258), 4. Dinamo 19p (256-236), 5. HC Odorhei 18p (269-257), 6. Dunărea Călărași 18p (259-247), 7. Știința Bacău 15p, 8. Steaua București 13p (280-279), 9. Poli Timișoara 13p (259-258), 10. Potaissa Turda 12p, 11. HC Vaslui 11p, 12. CSU Suceava 7p, 13. Pandurii Tg. Jiu 3p.