HCM, obligată să câștige la Timișoara

Handbal masculin / Cupa României, sferturi de finală, manșa retur: POLI TIMIȘOARA - HCM CONSTANȚA

Sport 07 Februarie 2015 / 00:00 1229 accesări

După înfrângerea neașteptată de miercuri, de la Constanța, scor 26-28, din prima manșă a sferturilor de finală ale Cupei României la handbal masculin, HCM Constanța este obligată să se impună în partida retur programată duminică, de la ora 13.00 (în direct la Digi Sport 3), pe terenul Politehnicii Timișoara. Și nu oricum, ci la o diferență de trei goluri sau de două goluri, dar cu minimum 29 de goluri înscrise de HCM, altfel parcursul campioanei și deținătoarei trofeului urmând să se oprească în această fază. În caz că HCM va câștiga cu exact același scor, vor urma două reprize de prelungiri de câte cinci minute. Dacă egalitatea va persista, vor urma alte două reprize de prelungiri. Dacă scorul se va menține egal, se va trece la lovituri de la 7 m. „Sperăm să ne impunem în timpul regulamentar la diferența de care avem nevoie și să nu ajungem la eventuale prelungiri. Cred că o presiune la fel de mare este și pentru gazde, pentru că se află în fața unei realizări importante, care în alte condiții le-ar fi fost mult mai greu să o îndeplinească. Avem experiența necesară de a întoarce orice rezultat și sper ca, la final, noi să fim cei care să ne bucurăm”, a declarat portarul Mihai Popescu. Chiar dacă au devenit favoriți după succesul de la Constanța, timișorenii nu se consideră deja calificați. „A fost o victorie mare, dar suntem convinși că la Timișoara va fi un meci foarte greu. Am crescut și noi în joc de la an la an, suntem și noi mai maturi acum. HCM este o echipă puternică, serioasă și nu putem trata partida ca pe una ușoară”, a precizat fosul jucător al Constanței, extrema stângă Mihai Timofte. La HCM va lipsi în continuare interul stânga Branislav Angelovski, accidentat în primul meci oficial al anului, cu Potaissa Turda. Deși medicii i-au recomandat o lună de repaus, macedoneanul speră să poată reveni pe teren în meciul programat la 15 februarie, cu Sankt Petersburg HC, în Sala Sporturilor din Constanța, în Grupa B a Cupei EHF. Vineri seară s-a disputat primul meci din manșa retur: CSM București - Pandurii Tg. Jiu (în tur: 25-32). Celelalte două confruntări sunt programate duminică: HC Vaslui - HC Odorhei (ora 12.00, în tur: 23-34) și Dinamo București - HCM Baia Mare (ora 18.00, în tur: 26-26).