HCM, pregătită pentru duelul cu Poli Timișoara

Handbal masculin / Cupa României, sferturi de finală, manșa tur: HCM CONSTANȚA - POLI TIMIȘOARA

Sport 04 Februarie 2015 / 00:00 1728 accesări

După eșecul din etapa a 9-a a Ligii Naționale de handbal masculin, scor 24-28, chiar în Sala Sporturilor, Handbal Club Municipal Constanța va avea astăzi, de la ora 17.00 (în direct la Digi Sport 2), șansa revanșei în duelul cu Poli Timișoara. În manșa tur a sferturilor de finală ale Cupei României la handbal masculin, constănțenii primesc vizita bănățenilor, într-un meci care se anunță la fel de disputat. Asta chiar dacă oaspeții, pregătiți de Constantin Ștefan - fost campion cu HCM -, abordează partida după patru eșecuri consecutive în meciurile oficiale, ultima victorie fiind consemnată la 27 noiembrie, pe teren propriu, 34-25 cu HC “Adrian Petrea” Reșița, în optimile de finală ale Cupei României.

CALIFICAREA SE DECIDE ÎN DOUĂ MECIURI

„O calificare care se decide după două meciuri și vrem să învingem la o diferență mai clară în manșa tur, pentru ca în retur să avem șanse și mai mari. Este și o revanșă pe care dorim să o luăm, însă toate meciurile sunt foarte grele pentru noi. Poate că unele echipe se concentrează doar pe campionat, dar noi ne dorim performanță în toate competițiile la care participăm. În plus, avem de apărat și trofeul cucerit anul trecut. Este însă greu când joci atât de multe meciuri într-un interval atât de scurt și lotul nu este unul foarte numeros”, a declarat extrema stângă Predrag Vujadinovic. Antrenorii Zvonko Sundovski și Marko Isakovic nu îl vor avea la dispoziție pe macedoneanul Branko Angelovski. Accidentat în meciul de campionat cu Potaissa Turda, interul stânga nu a efectuat nici în această săptămână niciun antrenament. Partida retur va avea loc duminică, de la ora 13.00 (în direct la Digi Sport 3).

În caz de egalitate de puncte după meciul de la Timișoara, criteriile de departajare sunt următoarele: golaverajul general; numărul mai mare de goluri marcate în deplasare. În caz de egalitate perfectă se vor juca două reprize de prelungiri de câte cinci minute. Dacă egalitatea va persista, vor urma alte două reprize de prelungiri. Dacă scorul se va menține egal, se va trece la lovituri de la 7 m.

Celelalte partide din prima manșă a sferturilor de finală au loc după următorul program - astăzi: HCM Baia Mare - Dinamo București (ora 19.15, Digi Sport 3); mâine: HC Odorhei - HC Vaslui (ora 18.00, Digi Sport 2). Meciul tur dintre Pandurii Tg. Jiu - CSM București, scor 32-25, s-a disputat la 21 ianuarie. Meciurile retur vor avea loc astfel - vineri: CSM București - Pandurii Tg. Jiu (ora 18.00, Digi Sport 3); duminică: HC Vaslui - HC Odorhei (ora 12.00), Dinamo București - HCM Baia Mare (ora 18.00).