HCM, remiză importantă la Chambery

Handbal (m) / Cupa EHF, Grupa D, etapa a 2-a: CHAMBERY SAVOIE - HCM CONSTANŢA 29-29

Sport 17 Februarie 2014 / 00:00 1176 accesări

Handbal Club Municipal Constanţa a încheiat la egalitate, scor 29-29 (14-14), a doua partidă din Grupa D a Cupei EHF la handbal masculin, disputată aseară, în deplasare, cu echipa franceză Chambery Savoie. Constănţenii au început foarte slab partida, iar în min. 7 tabela indica un neverosimil 5-0 pentru gazde. Toma a înscris în acelaşi minut primul gol pentru HCM, iar treptat, campioana României a început să-şi pună la punct sistemul defensiv. Lucrurile au început să meargă tot mai bine şi în atac, HCM a înscris atât cu interii, cât şi cu pivotul şi extremele, iar în min. 19 scorul era egal, 9-9, după un contraatac finalizat de Buricea. Mai mult, Şimicu a înscris la următorul atac, iar HCM se afla pentru prima dată la conducere, 10-9 - în min. 21. Au urmat însă patru minute fără gol la poarta lui Cyril Dumoulin, iar Chambery s-a desprins din nou la trei goluri, 13-10 - în min. 25. Criciotoiu, Şimicu şi Csepreghi au resuscitat la timp HCM-ul pentru ca la cabine să se intre umăr la umăr, scor 14-14. Repriza secundă a debutat cu golul lui Csepreghi, dar Chambery a revenit la conducere prin cel mai periculos jucător, interul dreapta Kevynn Nyokas, campion european în acest an cu Franţa. S-a mers cap la cap şi în următoarele minute, cele două formaţii trecând pe rând la conducere: 24-22 - în min. 48 pentru HCM, apoi 24-24, 26-24 - în min. 51 - tot pentru HCM, şi 27-26 pentru Chambery, în min. 54. Novanc a restabilit egalitatea în min. 58, 28-28, Popescu a apărat tot ce s-a putut, iar Buricea a înscris, pe contraatac, golul de 29-28, care părea să aducă cele două puncte în tabăra Constanţei. Popescu i-a redus din nou la tăcere pe suporterii francezi, oferindu-le şansa coechipierilor de a înscrie golul decisiv în ultimele 30 de secunde. HCM a fost, din păcate, sancţionată cu joc pasiv, iar Queido Traore, puştiul de 19 ani, a smuls un punct pentru gazde în ultima secundă a partidei!

Pentru HCM au evoluat: Popescu - 17 intervenţii, Stănescu - 1 intervenţie (7m); Şimicu 7g, Toma 6g (1x7m), Csepreghi 5g, Buricea 4g, Novanc şi Criciotoiu - câte 3g, Angelovski 1g, Cristescu, Adzic.

În cealaltă partidă din Grupa D, Sporta Hlohovec - Fuchse Berlin 27-33. Clasament: 1. Fuchse Berlin 4p, 2. HCM CONSTANŢA 3p, 3. Chambery Savoie 1p, 4. Sporta Hlohovec 0p.