Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer, eliminaţi în optimile de finală la US Open

Tenis:

Sport 05 Septembrie 2016 / 23:50 450 accesări
Jean-Julien Rojer și Horia Tecău

Perechea Horia Tecău/Jean-Julien Rojer a pierdut, luni, scor 6-3, 7-6(4), meciul disputat cu "dublul" Robert Lindstedt/Ali Qureshi, în optimile de finală ale turneului de Mare Șlem de la US Open, dotat cu premii totale în valoare de 21,862,744 de dolari.

Partida dintre cele două perechi a durat o oră și 39 de minute. Debutul primului set a fost unul echilibrat, până la scorul de 2-1 în favoarea perechii Lindstedt/Qureshi, care a reușit break-ul și s-a desprins. La 5-1 pentru adversari, Tecău și Rojer au reușit primul break, dar a fost insuficient. În final, Lindstedt și Qureshi au câștigat setul, scor 6-3.

Actul secund a fost unul extrem de echilibrat, care a mers până la tiebreak. Niciuna dintre perechi nu și-a pierdut serviciul până în tiebreak, iar acolo Lindstedt și Qureshi s-au impus, scor 7-4.

În turul următor, Robert Lindstedt și Ali Qureshi vor întâlni perechea franceză Nicolas Mahut/Paul-Henry Herbert. Pentru calificarea în sfeturi, Lindstedt și Qureshi vor încasa un cec în valoare de 75,000 de dolari și 360 de puncte ATP.