INFO EURO 2008

Sport 24 Iunie 2008 / 00:00 442 accesări

Angela Merkel va asista la meciul Germania - Turcia

Cancelarul Germaniei, Angela Merkel, va asista miercuri, la Basel, la partida în care reprezentativa antrenată de Joachim Low va întîlni formaţia Turciei, în semifinalele Campionatului European din Austria şi Elveţia. Angela Merkel este un admirator declarat al echipei naţionale de fotbal a Germaniei, jucătorul său preferat fiind mijlocaşul Bastian Schweinsteiger. Cancelarul german s-a mai aflat în tribune la EURO 2008, ratînd însă partida cu Portugalia, din sferturi de finală, deoarece a fost nevoită să participe la un dineu al şefilor de stat şi de guverne, organizat cu ocazia summitului european desfăşurat săptămîna trecută la Bruxelles. Merkel a urmărit meciul respectiv la televizor, dar nu în întregime, pentru că începea dineul!

Jucătorii ruşi, vînaţi de impresari

Atacantul naţionalei Rusiei, Roman Pavliucenko, este în atenţia lui Real Madrid, iar colegul său, Andrei Arşavin a afirmat că mai mulţi jucători ruşi vor primi oferte importante după Campionatul European: “Există foarte mulţi jucători buni în ţara mea, dar lumea acum ne descoperă. Nu sînt numai eu, iar acest turneu este o oportunitate pentru noi. În faţa Olandei am jucat împotriva a 11 jucători fantastici, dar noi am avut un geniu pe bancă, care este nimeni altul decît Guus Hiddink. A făcut multe lucruri mari pentru această echipă. Sîntem rapizi şi vrem să jucăm un fotbal ofensiv. Sîntem modeşti, nu ne considerăm favoriţi, dar vom încerca să cîştigăm turneul. Vom continua să jucăm bine, deşi defensiva este cîteodată neglijată”, a spus Arşavin.

Record de arestări în Austria

Un total de 520 de persoane au fost arestate în Austria în timpul primelor două săptămîni la Campionatul European de fotbal, a anunţat, ieri, purtătorul de cuvânt al Ministerului de Interne austriac, Gunther Marek. 320 de suporteri au fost reţinuţi pentru infracţiuni penale, în timp ce ceilalţi 200 au fost nevoiţi să se supună unor controale de identitate. Poliţia austriacă a arestat 12 persoane după sfertul de finală Croaţia - Turcia, de vineri, la Viena, unde suporterii croaţi au avut altercaţii cu fanii turci care sărbătoreau victoria şi apoi cu forţele de ordine. Circa 1,9 milioane de persoane au mers în Austria de la începutul turneului, la 7 iunie.

Zidane consideră unic “sfertul” Croaţia - Turcia

Fosta vedetă a naţionalei Franţei Zinedine Zidane a declarat că sfertul de finală cîştigat de Turcia în faţa Croaţiei a fost “unic”. “Ce au reuşit turcii, este absolut surprinzător. Ei nu au luat gol timp de 119 minute, apoi au luat unul, au egalat imediat şi apoi au cîştigat, este unic”, a spus “Zizou”. “Turcii au această forţă mentală, fără a-şi pune probleme. În meciul cu Germania le va fi mult mai greu ţinând cont de numărul mare de accidentaţi şi suspendaţi”.

Hasek a refuzat să preia funcţia de selecţioner al Cehiei

Fostul internaţional ceh Ivan Hasek a respins oferta de a prelua conducerea tehnică a reprezentativei Cehiei, rămasă fără antrenor de la plecarea lui Karel Bruckner, după eliminarea de la Campionatul European. “Aş fi acceptat cu bucurie oferta de a antrena echipa naţională, dar acest lucru nu ar fi bun, avînd în vedere situaţia actuală din cadrul federaţiei”, a spus Hasek la finalul unei întrevederi la Praga cu vicepreşedintele Federaţiei Cehe de Fotbal (CMFS), Vlastimil Kostal, pe care îl contestă. În 2005, Hasek, care spunea că va curăţa fotbalul ceh, nu a reuşit să preia conducerea federaţiei de la Praga. În funcţia de preşedinte al forului a fost ales Karel Mokry, un funcţionar cunoscut şi ca “Domnul invizibil”, dar a fost susţinut de Kostal, care a devenit cel mai puternic om din federaţie. În prezent, Hasek antrenează în prezent echipa Al Ahly, din Emiratele Arabe Unite, însă are o clauză prin care ar putea pleca la naţionala Cehiei.

Doi somalezi au decedat în urma unui atac cu grenadă

Două persoane, între care se numără şi un copil de şase ani, au decedat şi alţi cinci oameni au fost răniţi într-un atac cu grenadă, în timp ce urmăreau un meci de la EURO 2008 într-o sală de vizionare din Somalia. Atacul a avut loc, duminică seară, într-o sală din cartierul Horseed din oraşul Baidoa, în timpul partidei Spania - Italia, scor 4-2, din sferturile de finală. “Opt persoane au fost rănite, dar două au decedat la spitalul din Baidoa, la scurt timp după atac”, a declarat un martor, Mohamed Ade. “Oamenii se uitau la meci, cînd a avut loc o explozie enormă”, a spus proprietarul sălii, Adan Hassan. Deocamdată nu se ştie dacă autorii atacului sînt membri ai mişcării islamiste somaleze, care organizează în mod regulat atentate în cinematografe şi săli de proiecţie. Din cauza numărului mic de posturi de televiziune din Somalia, populaţia urmăreşte meciurile în săli de proiecţie.