INFO OLIMPIC

Sport 13 August 2008 / 00:00 518 accesări

Speranţe pentru Ana Maria Brînză

Scrima românească visează la o nouă medalie astăzi, cînd va intra în competiţie şi Ana Maria Brînză în proba de spadă. Sportiva în vîrstă de 24 de ani are în palmares medalia de argint la Campionatele Europene de seniori, dar şi titlul mondial la juniori, şi este cotat printre favoritele la titlul olimpic. “Sînt încrezătoare în forţele mele. Dacă acum patru ani, la Atena, obiectivul meu era să nu mă fac de rîs, acum datele s-au schimbat şi nu visez decît la o medalie” a declarat Ana Maria Brînză. Tot astăzi va concura şi Virgil Sălişcan în proba de floretă, dar acesta nu este cotat cu şanse la medalii.

Rezultate slabe pentru halterofilii români

Halterofilul Răzvan Martin a ocupat locul 19 la categoria 69 kg din cadrul concursului olimpic, în timp ce celălalt reprezentant al României în aceeaşi probă, Alexandru Roşu, nu a fost clasat, deoarece a ratat toate cele trei încercări la stilul aruncat. Martin a ridicat 130 kg la stilul smuls şi 158 kg la aruncat, realizînd un total de 288 kg. În schimb, Alexandru Roşu a reuşit să ridice 136 kg la stilul smuls, dar la aruncat a ratat toate cele trei încercări la 165 kg. Cei doi români au evoluat în finala B a categoriei. Campion olimpic al categoriei a devenit chinezul Liao Hui (348 kg), în timp ce medalia de argint a fost cucerită de francezul Vencelas Dabaya-Tientcheu (338 kg), iar cea de bronz de armeanul Tigran Martirosyan (338 kg). Astăzi, va intra în concurs şi Răzvan Rusu, care va lua startul la categoria 77 kg.

Luptătorii români, eliminaţi prematur

Turneul olimpic de lupte greco-romane a debutat, ieri, cu primele două categorii, la care nici unul dintre sportivii noştri nu a reuşit să se implice în lupta pentru medalii. Eusebiu Diaconu, campionul european al categoriei 60 kg, a debutat cu o victorie, la puncte, în faţa lui Ashraf Elgharably (Egipt), apoi a cedat la puncte (scor 5-6) în faţa lui Vitali Rahimov (Azerbaidjan), care a cucerit medalia de argint. În recalificări, Diaconu a pierdut din nou, 5-9 cu Sheng Jiang (China), fiind eliminat. Celălalt român care s-a luptat ieri, Virgil Munteanu (55 kg), a fost eliminat din primul meci, 3-6 cu Spenser Mango (SUA). Primii doi campioni olimpici pe 2008 sînt ruşii Nazir Mankiev, la 55 kg, şi Islam-Beka Albiev, la 60 kg. Astăzi va intra în concurs ultimul nostru luptător de greco-romane, Ion Panait (66 kg), care va avea o misiune aproape imposibilă în faţa chinezului Li Yanyan, campionul mondial din 2006.