Înfrângere pentru România U19 în Olanda

Fotbal / Preliminariile Campionatului European din 2017

Sport 07 Octombrie 2016 / 10:53 507 accesări
Tinerii jucători români au primit două goluri în finalul primei reprize (sursa foto: www.frf.ro)

Reprezentativa de fotbal Under 19 a României a pierdut, joi seară, la Hardenberg, cu scorul de 1-2, întâlnirea cu selecţionata similară a Olandei, în primul meci din grupa 2 de calificare la Turul de Elită, fază preliminară Campionatului European din 2017. Jucătorii antrenaţi de Costel Enache au deschis scorul în minutul 14, prin Adrian Petre, însă gazdele au marcat de două ori în finalul primei reprize, prin Bijleveld (min. 45) și Dilrosun (min. 45+1), ultimul fiind un jucător legitimat la Manchester City.

Potrivit site-ului oficial al Federaţiei Române de Fotbal, golul echipei noastre a fost înscris după un corner executat de Vlad Dragomir, jucător legitimat la Arsenal Londra. Ianis Hagi, de la AC Fiorentina, a reluat balonul cu capul, iar Adrian Petre a trimis în poartă mingea respinsă de portarul advers.

Fiecare formaţie şi-a trecut în cont câte o bară: Pașcanu (min. 79) şi Dilrosun (min. 90+1).

Pentru echipa noastră au evoluat următorii jucători: Andrei Udeanu - Tiberiu Căpușă, Alexandru Pașcanu, Denis Ciobotariu, Szabolcs Kilyen - Răzvan Oaidă, Vlad Dragomir - Robert Grecu (67 Andrei Ciobanu), Ianis Hagi, Florinel Coman - Adrian Petre (78 Dennis Man).

Pentru România au fost titulari trei jucători de la Academia de Fotbal „Gheorghe Hagi”, Tiberiu Căpușă, Szabolcs Kilyen şi Florinel Coman, iar Andrei Ciobanu a fost trimis în teren în repriza a doua. De asemenea, au mai evoluat alţi doi jucători crescuţi de Academia Hagi, Ianis Hagi (în prezent la AC Fiorentina) şi Robert Grecu (de la SCM Piteşti).

În celălalt meci din grupă, Norvegia a învins categoric San Marino, scor 9-0.

România va disputa următorul meci sâmbătă, 8 octombrie, de la ora 16.00, cu Norvegia. Ultima partidă din grupă este programată marţi, 11 octombrie, de la ora 20.30, cu San Marino.

La Turul de Elită vor obţine calificarea primele două clasate din cele 13 grupe preliminare, precum și formaţia de pe poziţia a treia care va acumula cel mai bun punctaj.