Înotătorii constănţeni s-au întors fără medalii de la CN de semifond

Sport 11 Decembrie 2013 / 00:00 611 accesări

Săptămâna trecută, în bazinul olimpic din Bacău, au avut loc Campionatele Naţionale de înot semifond, competiţie rezervată copiilor cu vârsta între 11 şi 13 ani. 15 tineri înotători constănţeni au urcat pe blocstarturile piscinei din Bacău, însă niciunul nu a reuşit să cucerească vreo medalie. Cel mai aproape a fost Constantin Stoica, sportiv antrenat de Răzvan Florea la Atena Sport Club Constanţa. El a ocupat locul 4 la stilurile liber şi fluture, băieţi 13 ani, după ce s-a clasat pe locul 3-4 la 400 m liber, pe 4 la 400 m fluture şi pe 5 la 100 m liber şi 100 m fluture. De altfel, el a fost şi singurul constănţean care a punctat, adică s-a clasat pe un loc între primele opt. CN de semifond s-a desfăşurat în sistemul de serii contracronometru, cu participare obligatorie la ambele probe de concurs ale procedeului respectiv (100 m + 400 m, stilurile liber, spate, bras sau fluture). Clasamentul final pe procedee s-a alcătuit prin cumularea timpilor din proba scurtă cu cea lungă, iar pentru clasamentele pe cluburi au punctat primii opt sportivi la fiecare stil. Atena Sport Club s-a clasat pe locul 19 din 25, în timp ce Palatul Copiilor, CS Farul şi CS Laguna nu au punctat şi nu au intrat în clasament.