Învingător la Valencia, Jorge Lorenzo a devenit campion mondial la MotoGP

Campionatul Mondial de motociclism viteză

Sport 08 Noiembrie 2015 / 20:37 904 accesări

Spaniolul Jorge Lorenzo (Yamaha) a cucerit duminică titlul de campion mondial la clasa-regină a motociclismului viteză, MotoGP, după ce s-a impus în Marele Premiu al Valenciei, ultima cursă a sezonului. Dezavantajat de faptul că a plecat ultimul în cursă, liderul de până sâmbătă al ierarhiei piloților, italianul Valentino Rossi, coleg de echipă de uzină cu Lorenzo, nu a putut să termine mai sus de locul 4 și a ratat oportunitatea de a deveni pentru a 10-a oară campion al lumii. Practic, victoria lui Lorenzo (echivalentă cu eșecul lui Rossi!) a avut două episoade: primul s-a consumat acum două săptămâni, în Marele Premiu al Malaeziei de la Sepang, unde Rossi l-a lovit în plină cursă cu piciorul pe spaniolul de la Honda Marc Marquez, fiind sancționat cu plecarea de pe ultimul loc al grilei de start în Spania. Al doilea episod, derulat duminică, l-a încoronat pe Lorenzo cu laurii de campion mondial, pentru a treia oară în carieră.

Pe circuitul „Roberto Tormo”, lung de 4 kilometri și cu 14 viraje, un traseu destul de tehnic, Jorge Lorenzo a plecat din pole-position și a condus impecabil, din start până la sosire, cu un ritm de cursă impresionant. Însă atenția majorității celor 110.130 de spectatori a fost concentrată mai ales spre coada plutonului, unde Rossi a executat o cavalcadă de mare spectacol: a depășit șapte adversari până la primul viraj, în 300 m, apoi a intrat în top 10 după 13 tururi, a forțat și a ajuns până pe locul 4 cu 15 tururi înainte de final, dar mai mult decât atât nu a putut, trebuind să se recunoască învins în clasamentul general. De altfel, spaniolii au fost protagoniști la Valencia, ocupând primele trei locuri: Lorenzo a fost urmat de Marc Marquez și de Dani Pedroza (Honda), toți sosiți în mai puțin de o secundă, în timp ce Rossi, locul 4, a terminat după mai bine de 19 secunde.

În clasamentul final, primul loc a fost ocupat de Lorenzo, cu 330 puncte, urmat de Rossi la numai cinci lungimi (325p), locul 3 fiind ocupat de Marc Marquez, cu 242p. Jorge Lorenzo, în vârstă de 28 de ani, se află la al cincilea său titlu mondial, pentru că în 2006 şi 2007 s-a impus la clasa 250cc (actuala Moto 2).

ZARCO E CAMPION MONDIAL LA MOTO2

La clasa Moto 2, cel mai rapid a fost tot un pilot spaniol, Esteve Rabat (Kalex), care a fost urmat la Valencia de compatriotul său Alex Rins (Kalex) și de elveţianul Thomas Luthi (Kalex). Rabat, campion mondial în 2014, a reușit al treilea său succes în acest sezon, în timp ce francezul Johann Zarco (Kalex), deja campion după Marele Premiu al Japoniei, a încheiat cursa pe locul 7. În clasamentul final, Zarco a totalizat 352p, fiind urmat de Rins 234p și Rabat 231p.

DANNY KENT A CÂŞTIGAT LA MOTO 3

Britanicul Danny Kent a câştigat Campionatul Mondial la clasa Moto 3, deși a încheiat pe locul 9 la Valencia. Pilotul de la Honda a cucerit titlul cu un avans de şase puncte faţă de portughezul Miguel Oliviera (KTM), care s-a impus duminică, urmat de spaniolul Jorge Navarro (Honda) și de Jakub Kornfeil (Cehia / KTM). Kent a devenit primul britanic după Barry Sheene, în 1977, care câștigă titlul mondial la motociclism viteză. În clasamentul final, Kent a avut 260p, fiind urmat de Oliveira 254p și de italienii Enea Bastianini (Honda) 207p și Romano Fenati (KTM) 176p.

Honda și Yamaha se ceartă pe tema suspendării lui Valentino Rossi!