Irina Begu, eliminată în primul tur la New Haven

Tenis de câmp

Sport 20 August 2018 / 14:05 412 accesări
După ce a fost eliminată la simplu, Irina Begu va continua la dublu la Connecticut Open

Tenismena Irina Begu (locul 58 WTA) a fost eliminată în primul tur al turneului de categorie Premier de la New Haven, australianca Daria Gavrilova (locul 23 WTA) câştigând întâlnirea, cu scorul de 6-2, 6-1, după o oră şi şapte minute de joc. Begu va primi un cec în valoare de 6.107 dolari şi un punct WTA.

Tot în primul tur va evolua luni seară, nu mai devreme de ora 18.30, şi Ana Bogdan (locul 74 WTA), care o va înfrunta pe Camila Giorgi (Italia, locul 45 WTA), venită tot din calificări. Învingătoarea din acest meci va juca în turul secund cu Simona Halep (locul 1 WTA), tenismena constănţeană fiind acceptată direct în turul al doilea.

Ana Bogdan s-a calificat pe tabloul principal după ce a trecut, în turul al treilea al calificărilor, cu scorul de 7-6 (7/2), 6-3, de suedeza Rebecca Peterson (locul 72 WTA), după două ore de joc. Ea şi-a asigurat un premiu de 6.107 dolari şi 26 de puncte WTA.

OLARU S-A CALIFICAT ÎN SFERTURI, LA DUBLU

La dublu feminin, perechea formată din Raluca Olaru şi croata Darija Jurak a învins, în primul tur, pe Dalila Jakupovic (Serbia) şi Renata Voracova (Cehia), cu scorul de 6-7 (2/7), 7-6 (7/2), 10-8. Prin calificarea în sferturi, Olaru şi Jurak şi-au asigurat un cec în valoare de 6.365 de dolari şi 100 de puncte WTA. Pe tabloul de dublu la Connecticut Open va evolua şi perechea Irina Begu / Monica Niculescu, cap de serie numărul 4, care va întâlni în primul tur dublul alcătuit din Nadiya Kicenok (Ucraina) şi Anastasia Rodionova (Australia).