Irina-Camelia Begu a câştigat premiul „Heart Award”

Tenis de câmp

Sport 16 Aprilie 2015 / 00:00 484 accesări

Jucătoarea de tenis Irina-Camelia Begu, locul 33 WTA, a câştigat premiul „Heart Award”, decernat de Federaţia Internaţională de Tenis după un sondaj de opinie efectuat pe site-ul fedcup.com, după prestaţia din meciul cu Spania, scor 3-2, informează pagina de Facebook a echipei României de Fed Cup. Begu a câştigat acest premiu la categoria meciurilor din Grupa Mondială şi Grupa Mondială II. Irina-Camelia Begu, care a adus două puncte în meciul cu Spania, le-a devansat în lupta pentru acest premiu pe Kristina Mladenovic (Franţa), Andrea Petkovic (Germania) şi Arantxa Rus (Olanda). Echipa de Fed Cup a României a învins, la Galaţi, la începutul lunii februarie, cu scorul general de 3-2, formaţia Spaniei şi s-a calificat în play-off-ul pentru Grupa Mondială. În această fază a competiţiei, România va întâlni, la finalul săptămânii, în deplasare, echipa Canadei. Pentru România vor evolua Irina-Camelia Begu, locul 33 WTA, Alexandra Dulgheru, 69 WTA, Andreea Mitu, 104 WTA, şi Raluca Olaru, locul 62 WTA la dublu. Căpitanul nejucător al echipei României este Alina Cercel Tecşor. Canada va fi reprezentată de Eugenie Bouchard, locul 7 WTA, Gabriela Dabrowski - locul 181 WTA, Sharon Fichman - locul 205 - şi Francoise Abanda - locul 260. Partida Canada - România va avea loc la 18 şi 19 aprilie, la Arena „Maurice Richard” din Montreal.

Învingătoarea va evolua în 2016 în cea mai înaltă divizie a competiţiei, iar învinsa va juca în Grupa Mondială II.

ELENA BOGDAN, ÎN SFERTURI LA BOGOTA

Perechea Elena Bogdan / Nicole Melichar (România / SUA), cap de serie nr. 4, s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de la Bogota (Columbia), dotat cu premii în valoare totală de 250.000 de dolari. Bogdan şi Melichar au învins în primul tur, cu scorul de 7-6 (7/3), 6-4, după o oră şi 17 minute, cuplul Nastja Kolar / Elise Mertens (Slovenia / Belgia). În sferturi, Bogdan şi Melichar vor întâlni perechea Irina Kromaşeva / Marina Zanevska (Rusia / Ucraina). Pentru calificarea în sferturi la Bogota, Bogdan şi Melichar vor primi 60 de puncte în clasamentul de dublu şi un cec în valoare de 1.820 de dolari.

SORANA CÎRSTEA, ELIMINATĂ ÎN PRIMUL TUR LA BOGOTA

În schimb, Sorana Cîrstea, locul 145 WTA, a ratat calificarea în turul al doilea al turneului de la Bogota. Cîrstea a fost învinsă în primul tur, cu scorul de 6-4, 6-1, după o oră şi 13 minute, de Irina Falconi (SUA), cap de serie nr. 8 şi poziţia 91 în ierarhia mondială. Sorana Cîrstea nu a câştigat niciun meci de simplu în acest an, după ce a fost învinsă în primul tur la Australian Open, Miami şi la turneele ITF de la Midland şi Osprey. Pentru participarea la turneul de la Bogota, Cîrstea va primi un punct WTA şi un cec în valoare de 2.100 de dolari.