Juniorii U15 de la Viitorul, în „Etapa Semifinalelor” Ligii Elitelor

Sport 05 Mai 2019 / 17:01 467 accesări
Sursa foto: academiahagi.ro

Duminică s-au disputat, la Timișoara, ultimele meciuri din „Etapa Sferturilor” - Zona 1 din Liga Elitelor Under 15 (juniori născuți după 1 ianuarie 2004) la fotbal. După ce au câștigat primele două partide, 3-1 (Robert Băceanu 62, 66, Eduard Radaslavescu 69 / Bakoș 17) cu LPS Banatul Timișoara și 3-0 (Robert Băceanu 7, 21, Claudiu Pleșa 67) cu Viitorul Arad, FC Viitorul U15 (antrenori Nicolae Roșca și Ștefan Sandu) a încheiat turneul cu o înfrângere, 1-4 (Rareș Burnete 70+3 / Picek 36, Ehling 41, Grancea 42, 53) cu ASU Poli Timișoara. La Juniori U15 se joacă 2 reprize a câte 35 de minute.

În ciuda eșecului, FC Viitorul U15 s-a calificat în „Etapa Semifinalelor”, ajungând între cele mai bune opt echipe din țară, care vor continua lupta pentru câștigarea titlului național.

Clasament final: 1. FC VIITORUL 6p, 2. Viitorul Arad 4p, 4. ASU Poli 4p, 3. LPS Banatul 2p.

Primele două clasate s-au calificat în „Etapa Semifinalelor”, care va avea loc în perioada 12-16 iunie. „Etapa Finală” este programată la 25 iunie (semifinalele) și 26 iunie (finala mică și finala mare).