Luis Suarez, la doi pași de recordul lui Romario

Fotbal internațional

Sport 28 Ianuarie 2016 / 14:27 490 accesări
Atacantul uruguayan Luis Suarez a înscris 30 de goluri în acest sezon

Luis Suarez, atacantul formației FC Barcelona, este primul jucător care atinge cota de 30 de goluri marcate în acest sezon în Europa. Uruguayanul în vârstă de 29 de ani a înscris, miercuri seară, primul gol al catalanilor în partida câștigată, cu scorul de 3-1, în fața celor de la Athletic Bilbao, în returul sferturilor de finală ale Cupei Regelui. FC Barcelona a fost condusă la pauză, după reușita lui Inaki Williams, din minutul 12, dar a punctat de trei ori în repriza secundă, prin Luis Suarez, în min. 53, Pique, în min. 81, și Neymar, în min. 90+1.

Atacantul din Uruguay este lider în clasamentul golgheterilor din La Liga, cu 18 reușite, are cinci goluri înscrise în Liga Campionilor, încă cinci la Mondialul cluburilor și câte un gol în Supercupa Europei, respectiv în Cupa Regelui. Suarez a mai depășit de două ori bariera de 30 de goluri într-un sezon competițional. În urmă cu șase ani, când juca la Ajax Amsterdam, a înscris de 49 de ori și în urmă cu doi ani, la FC Liverpool, și-a trecut în cont 31 de reușite. Atacantul Barcelonei este la două goluri de performanța lui Romario, din sezonul 1993-1994.