Maccabi este noua campioană a Euroligii

Euroliga de baschet masculin

Sport 20 Mai 2014 / 00:00 405 accesări

Ediţia 2013-2014 a Euroligii de baschet masculin a luat sfârşit duminică noaptea, la Milano, cu încoronarea israelienilor de la Maccabi Tel Aviv drept campioni ai Europei! Se poate vorbi de un final în nota ultimilor ani: în precedentele două ediţii, Olympiacos Pireu s-a impus de fiecare dată fiind a patra favorită la trofeu, aşa cum a fost şi cazul lui Maccabi în acest an! Finala părea să nu aibă istoric după ce Real Madrid a luat conducerea chiar din start şi a avut şi unsprezece puncte avans în sfertul al doilea! Maccabi a reuşit să revină în sfertul al treilea, când a şi condus, iar în finalul partidei a avut 73-69 la intrarea în ultimul minut de joc. Dar Real a egalat în final de meci, la 73, finala Euroligii intrând în prelungiri pentru prima oară din 1969 încoace (atunci când CSKA a învins pe... Real Madrid cu 103-99)! În prelungiri a existat o singură echipă pe teren - Maccabi, care s-a impus clar, câştigând cel de-al şaselea trofeu din istorie. Maccabi urcă pe poziţia secundă în clasamentul all-time, alături de CSKA Moscova şi Panathinaikos Atena, lider fiind... Real Madrid, cu opt trofee, ultimul câştigat în 1995! Scor final la Milano: Real Madrid - Maccabi Tel Aviv 86-98 (OT). MVP-ul finalei a fost desemnat americanul Tyrese Rice, conducătorul de joc al lui Maccabi înscriind 21 din cele 26 de puncte ale sale în sfertul al patrulea şi în prelungiri!