Marius Copil a urcat zece locuri în clasamentul ATP

Tenis de câmp

Sport 21 Octombrie 2019 / 11:35 556 accesări
Marius Copil a fost la un pas de prezenţa în semifinalele turneului de la Antwerp (sursa foto: Facebook Marius Copil)

În clasamentul ATP la simplu dat publicităţii luni, Marius Copil a avansat zece poziţii graţie parcursului foarte bun din turneul de 250 de puncte de la Antwerp. Venit din calificări, Copil a fost eliminat în sferturile de finală chiar de câştigătorul turneului, britanicul Andy Murray. De pe locul 92, Copil a urcat pe locul 82, cu 664 de puncte. Următorii tenismeni români din ierarhia ATP la simplu se află pe următoarele poziții: 445 (444). Filip Jianu 73p, 585 (591). Alexandru Jecan 40p, 609 (509). Nicolae Frunză 37p.

Sârbul Novak Djokovic este în continuare lider, cu 9.545 de puncte, urmat de spaniolul Rafael Nadal, cu 9.225 de puncte, şi de elveţianul Roger Federer, cu 6.950 de puncte. În fruntea ierarhiei, Djokovic şi Nadal vor face rocada peste două săptămâni, când vor fi scăzute punctele de la Turneul Campionilor şi de la turneul de la Paris-Bercy.

La dublu, tenismanul constănțean Horia Tecău a urcat de pe locul 22 pe 21, cu 3.730 de puncte. Următorii tenismeni români la dublu se află pe următoarele poziţii: 155 (156). Florin Mergea 463p, 230 (226). Marius Copil 270p, 299 (293). Alexandru Jecan 176p.