Meciul Simonei Halep, întrerupt marți din cauza ploii

Cîrstea și Niculescu, în turul 2 la Eastbourne

Sport 27 Iunie 2017 / 17:57 634 accesări
Monica Niculescu a avut noroc la Eastbourne, evitând un duel cu Petra Kvitova

Sorana Cîrstea s-a calificat în turul secund al turneului de tenis de la Eastbourne, după victoria cu 6-3, 6-2 în fața Katerinei Siniakova (Cehia). Românca aflată pe locul 62 în clasamentul mondial a pus capăt partidei după doar 59 de minute de joc. Siniakova este mai bine clasată în ierarhia WTA, ocupând locul 39.

Cîrstea a ajuns pe tabloul principal de la Eastbourne din postura de lucky-loser. Românca pierduse în ultimul tur al calificărilor, în fața lui Su-wei Hsieh din Taipei, dar a înlocuit-o pe Coco Vandeweghe din Statele Unite, care s-a retras din competiție. În turul secund, Cîrstea o va înfrunta pe britanica Johanna Konta, cap de serie numărul 5, calificată direct în runda a doua.

Și Monica Niculescu a obținut calificarea în turul secund la Eastbourne, după victoria în fața croatei Mirjana Lucic-Baroni. A fost 6-4, 5-7, 7-5 pentru româncă, după două ore și 19 minute de joc. Monica se impusese și în duelul direct anterior, în 2011, la Cincinnati. În turul secund, Niculescu urma să o înfrunte pe cehoaica Petra Kvitova, cap de serie numărul 13, calificată automat în runda a doua, însă aceasta s-a retras, din cauza unei accidentări la abdomen, iar adversara Monicăi a devenit Țvetana Pironkova (Bulgaria), ajunsă aici ca lucky-loser. Pironkova a fost întrecută de Lara Arruabarrena (Spania) cu 3-6, 6-2, 6-2, în ultimul tur al calificărilor.

La Eastbourne evoluează și Simona Halep, cap de serie numărul 2, calificată direct în turul 2. Meciul jucătoarei constănțene cu Ying-Ying Duan (64 WTA) a fost programat marți la prânz, dar s-a întrerupt din cauza ploii la scorul de 2-1 pentru chinezoaică. Tot marți după-amiază urmau să se dispute și partidele Cîrstea - Konta și Niculescu - Pironkova. Vremea i-a silit pe organizatori să tot amâne eventuala reluare a partidelor, pentru că ploaia nu se oprise până la ora 17.30, ora României. Monica Niculescu și Simona Halep s-ar putea întâlni în optimile de finală dacă se vor impune în turul secund.