Medalii constănțene la CN de lupte rezervate cadetelor și cadeților

Sport 27 Martie 2018 / 17:19 938 accesări

La sfârșitul săptămânii trecute, la Tg. Mureș, au avut loc întrecerile din cadrul Campionatului Național de lupte rezervate cadetelor și cadeților (sportivi născuți în anii 2001, 2002 și 2003). La lupte greco-romane, luptătorii de la LPS „Nicolae Rotaru” Constanța (antrenori Ioan Giuglea, Valentin Dobrin și Valentin Ștefan) au obținut trei medalii. La categoria 60 de kilograme, Andrei Savu a ocupat primul loc, iar Ștefan Popa, la categoria 51 kg, și Constantin Păun, la categoria 110 kg, s-au clasat pe locul secund. În clasamentul general pe medalii la greco-romane, LPS „Nicolae Rotaru” s-a situat pe poziția a patra.

Tot la stilul greco-romane, Andrei Alexe, de la CS Farul Constanța (antrenor Grigore Gheorghe), a ocupat locul al doilea la categoria 55 kg, iar Iulian Chelărescu, tot de la CS Farul, a fost al doilea la 71 kg.

La lupte libere, Cosmin Nuică, de la CS Poseidon-Limanu 2 Mai (antrenor Cornel Trucmel) a ocupat locul al treilea la categoria 55 kg.

La lupte libere feminin, Cristina Roșioru (LPS „Nicolae Rotaru”) a fost a doua la categoria 69 kg, Ana-Maria Predică (CS Poseidon-Limanu 2 Mai) a fost a doua la categoria 61 kg, iar Crina Pintilie (LPS „Nicolae Rotaru”) a ocupat locul al treilea la categoria 57 kg.

MEMORIALUL „IOAN BĂRBĂTEI”, SÂMBĂTĂ, LA CONSTANȚA

Antrenorul Ioan Giuglea a anunțat că sâmbătă, 31 martie, de la ora 10.00, în Sala „Tomis” (Flămânda), se vor desfășura întrecerile din cadrul ediție a șaptea a Memorialului „Ioan Bărbătei”, competiție de lupte libere și lupte greco-romane. La lupte libere feminin au confirmat participarea loturile din Italia și Grecia. Ioan Bărbătei a fost unul dintre cei mai valoroși antrenori de lupte libere din România, care de-a lungul carierei a format mulți sportivi importanți, cum ar fi Gigi Pambuca, Vasile Vicol, Ionel Holbură, regretatul Narcis Giurăscu, Ion Pascu și mulți alții. Ioan Bărbătei a decedat pe 8 ianuarie 2011, la vârsta de 63 de ani.