Monica Puig a fost desemnată cea mai bună jucătoarea a lunii august, în circuitul WTA

Sport 16 Septembrie 2016 / 13:28 453 accesări

Sportiva din Puerto Rico, Monica Puig, medaliată cu aur la Jocurile Olimpice de vară de la Rio de Janeiro, a fost aleasă cea mai bună jucătoare a lunii august, într-un sondaj desfăşurat pe site-ul WTA.

Monica Puig, aflată pe locul 34 în clasamentul mondial, a primit 97 la sută dintre voturile fanilor, în timp ce noul lider mondial Angelique Kerber şi Karolina Pliskova, finaliste la US Open 2016, au obţinut 2 la sută, respectiv 1 la sută.

Puig s-a impus în turneul de simplu al Jocurilor Olimpice de vară de la Rio de Janeiro, după ce a învins-o pe Angelique Kerber în finala competiţiei, scor 6-4, 4-6, 6-1. "Mi-am îndeplinit unul dintre cele mai mari visuri ale mele", spunea, după cucerirea medaliei de aur, sportiva din Puerto Rico. În vârstă de 22 de ani, Monica Puig deţine un singur titlu WTA, iar în întreaga carieră a câştigat din tenis 1.750.696 de dolari.