Naţionala de fotbal feminin a României a ratat calificarea la CE de junioare

02 Octombrie 2016 / 11:20 383 accesări

România a pierdut, scor 1-2 meciul cu Ucraina disputat sâmbătă, la Pecinci, în ultima etapă a Grupei 9 din prima fază a preliminariilor Campionatului European pentru junioare Under 17 – Cehia 2017, conform site-ului oficial al Federaţiei Române de Fotbal.

Naţionala Belgiei a învins, scor 1-0, în deplasare, Serbia, ceea ce a făcut ca România, în urma înfrângerii cu Ucraina, să termine pe locul patru în grupă şi să rateze prezenţa la Campionatul European de junioare Under 17, care se va disputa anul viitor în Cehia.

Ucrainencele au deschis scorul, prin Nadiia Kunina, în minutul 17. După pauză, Mădălina Boroș a egalat transformând un penalty, în minutul 58, însă adversarele româncelor au revenit repede în avantaj, grație golului marcat de Nicole Kozlova, în minutul 62.

România: Szidonia Salamon – Iulia Zamfir (41, Alexandra Tunoaia), Melinda Nagy, Ștefania Burcea, Daniela Mateş – Vanessa Vizitiu – Ana Maria Vlădulescu (66, Flaviana Negrea), Oana Negrea, Alexandra Sfiea, Genoveva Roşie (55, Diana Petrescu) – Mădălina Boroş. Selecționer Adrian Ambrosie.

Iată toate rezultatele înregistrate în Grupa 9: România – Serbia 0-1, Belgia – Ucraina 4-0, Belgia – România 0-1, Serbia – Ucraina 1-1, Ucraina – România 2-1, Serbia – Belgia 0-1. Clasamentul final din seria găzduită de Serbia arată astfel: 1. Belgia 6p (5-1), 2. Serbia 4p (2-2), 3. Ucraina 4p (3-6), 4. România 3p (2-3).

Echipele care se clasează pe locurile 1 și 2 și cea mai bună dintre formațiile care se clasează pe locul 3 în cele 11 grupe din prima fază a preliminariilor se califică în ultima fază (turul de elită).

În sezonul 2016-2017, reprezentativele de junioare Under 17 sunt alcătuite din jucătoare născute începând cu 1 ianuarie 2000.