Naționala de fotbal în sală a ratat accederea în barajul de calificare la CM

După eșecurile cu Polonia și Portugalia

Sport 14 Decembrie 2015 / 18:02 513 accesări

Reprezentativa de futsal a României a pierdut cu scorul de 5-0 în fața naționalei Portugaliei, în grupa principală de calificare la Campionatul Mondial din 2016, şi a ratat accederea în play-off. Lusitanii au condus cu 3-0 la pauză (goluri Cardinal 2 și Ricardinho) și au mai punctat de două ori la reluare, prin Cecilio și Ricardinho. Tricolorii pregătiți de Robert Lupu au învins Norvegia în primul meci jucat la Varzim (Portugalia), cu 5-1, pierzând practic calificarea după incredibilul 1-8 înregistrat în a doua partidă, contra Poloniei! Polonia a condus cu 2-0 la pauză, datorită golurilor marcate de Mikolajewicz și Kubik. Apoi, Krawczyk, Nawrat și Kriezel au urcat scorul la 5-0, înainte ca Matei să reducă din diferență, însă au urmat alte trei goluri ale polonezilor, în ultimele 100 de secunde ale partidei! În clasamentul final al grupei, Portugalia a totalizat 9 puncte, fiind urmată de Polonia 6p, România 3p și Norvegia 0p.

Echipele clasate pe primele două locuri în cele șapte grupe de calificare au obținut dreptul de a juca în barajul programat în martie - aprilie 2016. La tragerea la sorți a barajelor vor fi două urne: una a câștigătoarelor de grupă și una a ocupantelor pozițiilor secunde. Cele șapte învingătoare din baraj vor obține calificarea pentru turneul final al CM, care va avea loc în Columbia, în perioada 10 septembrie - 2 octombrie 2016.