Naționala de handbal feminin, cea mai slabă clasare din istoria participărilor la JO

Jocurile Olimpice de vară de la Rio de Janeiro

Sport 15 August 2016 / 17:58 291 accesări
Handbalistele tricolore sperau să obțină o medalie la Rio, însă nu au depășit faza grupelor

Reprezentativa României a fost eliminată, luni, din competiţia de handbal feminin de la Jocurile Olimpice de vară de la Rio de Janeiro, după ce Spania a învins Angola, scor 26-22, în ultimul meci din Grupa A. După ce au pierdut, duminică noapte, meciul cu Norvegia, scor 27-28, handbalistele tricolore sperau ca Angola să învingă Spania pentru a se califica în sferturile de finală. Însă Spania a câştigat partida cu Angola și România a ocupat locul 5 în grupă, cu patru puncte, fiind dezavantajată de înfrângerea din duelul cu Angola, scor 19-23. Pe primul loc în grupa A s-a clasat Brazilia, cu 8 puncte, urmată de Norvegia, cu punctaj similar, şi Spania, cu 6 puncte. Cu cinci înfrângeri în cinci meciuri, Muntenegru, vicecampioana olimpică, a părăsit competiţia de pe ultimul loc.

Din Grupa B au obţinut calificarea în sferturi Rusia (locul 1, 10p), Franţa (locul 2, 8p), Suedia (locul 3, 5p), Olanda (locul 4, 4p). Coreea de Sud, cu 3p, şi Argentina, fără niciun punct, s-au clasat pe ultimele două locuri şi au fost eliminate.

Naţionala de handbal feminin a României s-a clasat astfel pe locul 9 la Jocurile Olimpice de la Rio, acesta fiind cel mai slab rezultat al tricolorelor din cele patru participări la turneul olimpic, unde au mai obţinut un loc 4 şi două locuri 7.

Programul partidelor din sferturile de finală ale turneului feminin se prezintă astfel - marți, 16 august, ora 16.00: Brazilia - Olanda, ora 19.30: Spania - Franța, ora 23.00: Suedia - Norvegia; marți, 17 august, ora 2.30: Rusia - Angola.