Naționala de polo a ratat calificarea la JO de la Rio de Janeiro

Polo / Turneul de calificare la Jocurile Olimpice 2016

Sport 10 Aprilie 2016 / 17:10 519 accesări
Poloiștii români au dat totul în bazinul de la Trieste, însă la Jocurile Olimpice va merge Italia

Naționala masculină de polo a României a ratat calificarea la Jocurile Olimpice de vară de la Rio de Janeiro, după ce a fost învinsă la limită de echipa Italiei, cu scorul de 8-7 (2-0, 2-3, 3-3, 1-1), în sferturile de finală ale turneului preolimpic de la Trieste (Italia). Golul victoriei a fost marcat de Figlioli cu 17 secunde înainte de final, Dimitri Goanță primind cartonașul roșu cu 13 secunde mai devreme. Tricolorii au făcut un meci foarte bun vineri în fața mai valoroșilor lor adversari, dar au cedat la limită în fața triplei campioane olimpice (1948, 1960, 1992). Pentru România au marcat Mihnea Gheorghe 3 goluri, Alexandru Ghiban 2, Cosmin Radu și Tiberiu Negrean. La JO 2016 s-au mai calificat și celelalte trei învingătoare din sferturi: Ungaria (8-7 cu Germania), Spania (8-7 cu Canada) și Franța (12-11 cu Olanda).

Turneul preolimpic de la Trieste a continuat cu meciurile de clasament, programate sâmbătă și duminică. În turneul pentru locurile 5-8, România a pierdut în fața Canadei cu 7-14 (goluri Mihnea Gheorghe 3, Tiberiu Negrean, Mihnea Chioveanu, Roland Szabo și Alex Popoviciu) și a învins Germania cu 10-9 (goluri Cosmin Radu 3, Daniel Teohari 2, Mihnea Gheorghe, Nicolae Oanță, Mihnea Chioveanu, Roland Szabo și Alex Popoviciu), astfel că a terminat pe locul 7.

Echipa României a participat la nouă ediții ale Jocurilor Olimpice, cea mai recentă fiind precedenta, Londra 2012. Cel mai bun rezultat al tricolorilor a fost un loc 4, în 1976.