Naționala de polo se „îndepărtează” de Rio

Polo / Turneul de calificare la Jocurile Olimpice 2016

Sport 05 Aprilie 2016 / 20:34 614 accesări
Poloiștii români nu au voie să mai facă pași greșiți la Trieste

După debutul victorios de duminică seară, 13-11 cu Slovacia, naţionala de polo a României a înregistrat două eșecuri consecutive în turneul de calificare pentru Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, găzduit de Trieste (Italia). Luni seară, tricolorii au pierdut meciul cu Franţa, scor 11-12 (4-3, 3-3, 3-4, 1-2), unul în care România a condus mare parte a timpului de joc, iar în repriza a treia a avut un avantaj sistematic de două goluri (8-6 şi 9-7). Roland Szabo şi Mihnea Gheorghe au fost cei mai buni marcatori pentru România, cu câte 3 reuşite fiecare. Cosmin Radu şi Tiberiu Negrean au înscris câte două goluri, iar Daniel Teohari a marcat o dată. Au mai jucat pentru România (antrenor Dejan Stanojevic): Dragoş Stoenescu, Nicolae Oanţă, Andrei Buşilă, Mihnea Chioveanu, Dimitri Goanţă, Alexandru Ghiban, Alex Popoviciu, Marius Tic.

Marţi, România a pierdut în fața Ungariei, marea favorită a Grupei A, cu scorul de 8-12 (2-4, 3-2, 1-4, 2-2). Golurile tricolorilor au fost marcate de Negrean 3, Teohari 2, Gheorghe, Chioveanu şi Ghiban.

Alte rezultate din Grupa A: Canada - Ungaria 14-14; Rusia - Slovacia 7-4; Canada - Slovacia 11-9; Franța - Rusia 12-11. Clasament: 1. Ungaria 5p; 2. Canada 5p; 3. Franța 4p; 4. Rusia 2p; 5. România 2p; 6. Slovacia 0p.

Miercuri, de la ora 17.30, tricolorii vor înfrunta echipa Rusiei și au mare nevoie de victorie pentru a nu rata locurile 1-4 din clasamentul final al grupei. Reamintim că 12 echipe participă la turneul preolimpic de la Trieste, împărțite în două grupe de câte șase. Primele patru din fiecare grupă se califică în sferturi, iar câștigătoarele partidelor din sferturi obțin calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.