Naționala masculină de tenis de masă, neînvinsă în preliminariile CE 2017

Sport 08 Martie 2017 / 19:05 414 accesări

Echipa națională masculină de tenis de masă a României a învins formația Turciei cu scorul de 3-0, marți seară, în studioul 3 al televiziunii publice, în ultimul său meci din preliminariile Campionatului European din 2017. România, formație antrenată de constănțeanul Andrei Filimon, a câștigat Grupa J preliminară cu victorii în toate cele patru partide jucate: 3-2 și 3-1 cu Cehia, 3-0 și 3-0 cu Turcia. La meci a asistat și jucătoarea constănțeană Elizabeta Samara, aflată în refacere după o operație suferită la genunchi.

Ovidiu Ionescu, numărul 70 mondial, a adus primul punct tricolorilor, după 3-1 (9-11, 11-7, 11-6, 11-7) cu Ibrahim Gunduz. Ionescu a reușit în ultimul set să revină de la 6-7 și să câștige cinci puncte consecutive. Al doilea punct al echipei României a fost adus de Hunor Szocs, care a trecut greu de Ahmet Li, jucător de origine chineză, cu 3-2 (11-8, 7-11, 11-9, 4-11, 11-9). Szocs (99 ITTF) a revenit în setul al treilea de la 7-9, câștigând cu 11-9, iar în decisiv de la 8-9 la 11-9. Înaintea setului 5, Hunor Szocs a avut nevoie de o pauză medicală de circa cinci minute, din cauza faptului că i-a curs sânge din nas. Ultimul punct al echipei noastre a fost adus de veteranul Adrian Crișan (36 de ani), victorios cu 3-0 (11-9, 11-8, 11-7) în fața lui Gencay Menge. În primul set a fost condus cu 3-0, 8-5 și 9-8, dar s-a impus cu 11-9, iar apoi a controlat fără probleme celelalte două seturi.

În clasamentul final, România a ocupat primul loc, cu 8 puncte, urmată de Cehia (6 puncte) și de Turcia (4 puncte). Prima clasată s-a calificat direct la turneul final din Luxemburg, care se va disputa în perioada 13-17 septembrie, iar formația de pe locul al doilea va susține un baraj.

Au obținut calificarea directă la Europene: Austria, Germania, Franța, Croația, Suedia, Portugalia, Grecia, Slovenia, Spania, România.

Echipe care vor juca baraj: Ungaria, Serbia, Italia, Belarus, Slovacia, Ucraina (sau Lituania), Anglia, Polonia, Rusia, Cehia.