Naţionala U17 s-a calificat la Turul de Elită

Sport 25 Octombrie 2013 / 00:00 523 accesări

Reprezentativa de fotbal Under 17 a României, pregătită de Costel Gîlcă, s-a calificat la Turul de Elită al Campionatului European din 2014. Tricolorii au câştigat turneul preliminar desfăşurat în Albania, după ce s-au impus în toate cele trei partide. România a câştigat cu 1-0 primele dispute cu Albania şi Finlanda, iar în ultima partidă a dispus de reprezentativa Belarusului, cu 2-0 (1-0). Scorul a fost deschis în min. 13, de Alexandru Stoica, jucător legitimat la Academia de Fotbal “Gheorghe Hagi”, iar scorul final a fost stabilit în minutele de prelungire de Alin Manea. Selecţionerul Costel Gîlcă s-a bazat şi în această confruntare pe mai mulţi jucători ai Academiei Hagi. Portarul Arpad Tordai a fost titular, ca şi în precedentele două meciuri, la fel ca şi fundaşii centrali Cristian Manea (căpitanul tricolorilor) şi Dragoş Nedelcu. Tot integralist a fost şi fundaşul stânga Dan Panait, Alexandru Stoica a evoluat în primele 68 de minute, iar atacantul Robert Grecu a intrat pe teren în ultimele douăzeci de minute. Un alt component al Academiei Hagi, mijlocaşul Alexandru Cicâldău, a fost doar rezervă. În ultima partidă cu Belarus, Costel Gîlcă a folosit următorii jucători: Arpad Tordai - Sorin Lovin, Dan Panait, Dragoş Nedelcu, Cristian Manea - Alexandru Stoica (68 Mihai Manea), Florentin Pham, Octavian Deaconu, Patrick Petre (60 Robert Grecu) - Alexandru Vâlceanu, Virgil Ivan (72 Bogdan Macris). În celelalte partide s-au înregistrat următoarele rezultate: Albania - Finlanda 0-0, Belarus - Finlanda 1-0, Albania - Belarus 2-1. Clasament final: 1. România 9p, 2. Albania 4p, 3. Belarus 3p, 4. Finlanda 1. Alături de România, la Turul de Elită s-a calificat şi ocupanta locului secund, Albania.