Norvegienii au triumfat la Willingen

Cupa Mondială de sărituri cu schiurile

Sport 06 Februarie 2018 / 18:03 650 accesări
Johann Andre Forfang a obținut la Willingen al doilea succes din carieră

Săritorul norvegian Daniel Andre Tande a câștigat concursul de sărituri cu schiurile desfășurat la Willingen (Germania), înregistrând a patra victorie a carierei și prima din acest sezon. Pe cea mai mare trambulină de sărituri cu schiurile din lume, cu punctul de construcție situat la 130 de metri, Tande a reușit sărituri în lungime de 148 și 146,5 metri și a totalizat 261,3 puncte. Pe locul 2 s-a clasat germanul Richard Freitag, punctajul său fiind inferior cu doar opt zecimi celui înregistrat de învingător. Freitag a sărit în prima manșă 149,5 metri, însă a avut o evoluție slabă în runda a doua, cu doar 141,5 metri. Polonezul Dawid Kubacki a completat podiumul, cu 254,8p (145 m + 139,5m), urmat de compatriotul său Kamil Stoch, cu 254,5p (146p + 137,5p).

Duminică a avut loc ultima etapă a Cupei Mondiale înainte de startul Jocurilor Olimpice, tot la Willingen, însă la lumină naturală, nu în nocturnă. Pe primul loc s-a clasat tot un norvegian, Johann Andre Forfang (22 de ani), care a sărit 147,5 m și 144,5 m. Cu un total de 271,4 puncte, el l-a întrecut cu fix două puncte pe Kamil Stoch (145,5 m + 140,5 m) și a obținut a doua victorie din carieră în Cupa Mondială, după cea din 2016, de la Titisee-Neustadt. Pe locul 3 a încheiat un alt polonez, Piotr Zyla, cu sărituri de 142 și de 138,5 m, totalul de puncte fiind 245,1p.

În clasamentul general al Cupei Mondiale de sărituri cu schiurile, Kamil Stoch a redevenit lider, cu 863 de puncte, urmat de Richard Freitag (820p) și de germanul Andreas Wellinger (736p). Ocupanții podiumului sunt urmați de Daniel Andre Tande 710p și de Johann Andre Forfang 529p.