Novak Djokovic îl va întâlni pe David Goffin în semifinale la Miami

31 Martie 2016 / 09:14 478 accesări

Liderul mondial din clasamentul ATP, sârbul Novak Djokovic s-a calificat în semifinalele turneului de la Miami, după victoria în două seturi, scor 6-3 6-3, împotriva cehului Tomas Berdych. Novak Djokovic va juca în penultimul act cu belgianul David Goffin.

Câștigător de cinci ori la Key Biscaine, Novak Djokovic a început mai bine întâlnirea cu Tomas Berdych din sferturile de finală și a făcut break-ul, pe care și l-a menținut până la finalul setului, adjudecat cu 6-3. Nici în manșa secundă, cehul Tomas Berdych, numărul 7 mondial, nu i-a pus mai multe probleme lui Djokovic, care s-a impus cu același scor, 6-3. Liderul mondial este câștigătorul ultimelor două ediții ale turneului din Florida.

În prima semifinală de la Miami, Novak Djokovic îl va înfrunta pe belgianul David Goffin, locul 14 mondial, care l-a învins, în trei seturi, scor 3-6 6-2 6-1 pe francezul Gilles Simon. După victoria din ultima confruntare directă, Gilles Simon a început mai bine partida din sferturile de finală ale turneului de la Miami. Francezul a avut nevoie de un singur break în primul set, pe care l-a câștigat cu 6-3. David Goffin a pus stăpânire pe joc și s-a impus în următoarele două manșe cu 6-2 6-1. Pentru jucătorul belgian este prima semifinală din carieră la Miami.

Partida din penultimul act al turneului de la Miami, dintre Novak Djokovic și David Goffin este programată să se dispute sâmbătă, pe 2 aprilie.